30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Vodafone, 2040’a Kadar Karbon Nötr Olmayı Hedefliyor

İSYANBUL (Enerji Portalı) – Şebekeleri için yalnızca sertifikalı yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen enerjiyi satın alan tek operatör olan Vodafone, 2040’a kadar da karbon nötr olmayı hedefliyor.

Vodafone, Türkiye’de 15 yılı geride bıraktı. Türkiye’nin en büyük uluslararası doğrudan yatırımlarından biri olarak 2006 yılında faaliyetlerine başlayan şirket, bu süreçte uyguladığı dönüşüm programlarıyla pazara rekabet ve dinamizm getiren güçlü bir marka oldu. Bugün 24 milyona ulaşan mobil müşteri sayısıyla Türkiye’nin ikinci büyük mobil iletişim şirketi olan Vodafone, 3 bini aşkın çalışanı ve 55 bini aşkın kişinin oluşturduğu ekosistemi ile ülke ekonomisine katkısını artırarak sürdürüyor. 

Abone başına enerji tüketimi %12 düştü 

Çevresel ayakizini azaltmayı hedefleyen Vodafone’un operasyonları için harcadığı toplam enerji, 2018-2020 döneminde, abone sayısındaki artışa rağmen neredeyse hiç artış göstermedi. Bu dönemde, Türkiye’de kişi başına enerji tüketimi %10 artış gösterirken, Vodafone’un abone başına enerji tüketimi %12 düştü. Şebekeleri için yalnızca sertifikalı yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen enerjiyi satın alan tek operatör olan Vodafone, 2030’a kadar tedarik zinciri, yatırımlar ve ürün kullanımındaki emisyonun yarı yarıya indirilmesini, 2040’a kadar da karbon nötr olmayı hedefliyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.