30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


VİZYONER’21’DE MÜSİAD İKLİM MANİFESTOSUNU AÇIKLADI

İSTANBUL (Enerji Portalı)-Bu yıl ki Zirve başlığı “Fark Et” olan Müsiad Vizyoner 21’de iklim krizi, dijital dönüşüm ve girişimci ekosistemine kadar bir çok alanda İş Dünyasına öncelik edecek.

MÜSİAD Vizyoner’21’de 4 ana konudan biri olan “İklimi Fark Et” başlığında açıklanacak İklim Manifestosu, “Sürdürülebilir Yenilenebilir Enerji”, “Yeşil Yakıt Projeksiyonu”, “Karbon Salımı Düşük Ya da Sıfır Enerji Üretimi”, “Döngüsel Ekonomi”, Enerjinin Dijitalleşmesi” ve “Paris İklim Anlaşması İçin Sanayi Dönüşümüne Uygun Politikalar” başlıklarından oluşuyor. Bu kapsamda oluşturulan Danışma Kurulu’nda Prof. Dr. Kerem Alkin, Dr. Sohbet Karbuz, Prof. Dr. İsmail Ekmekçi ve Dr. Cihad Terzioğlu gibi akademisyenler yer alıcak.

İklim krizi ile mücadele kapsamında imzalanan Paris İklim Anlaşması’ın iş dünyası kadar MÜSİAD’a da büyük sorumluluklar yüklediğini ifade ederek, şunları kaydetti:

MÜSİAD olarak sorumluluklarımızın farkındayız. Sürdürülebilir ve yenilenebilir enerji dönüşümlerini hedefimize alarak manifestomuzun altına imzamızı attık. Teşkilatımız bünyesinde bulunan Enerji ve Çevre Sektörü Kurulumuz ve saygın akademisyenlerimizden oluşan Danışma Kurulumuz çalışmalarını tamamladı. ‘İklimi Fark Et’ başlığında yapacağımız çalıştayımızdan çıkan önergeler de manifestomuzu güçlendirecek.

“AB Yeşil Mutabakat süreci sorumluluklar ve zorluklar getiriyor”

MÜSİAD Enerji ve Çevre Sektör Kurulu Başkanı Altuğ Karataş ise, MÜSİAD Vizyoner’21 aracılığıyla iş dünyasının tüm aktörlerine küresel ısınmanın en büyük nedeni olan enerji ve çevre sorunlarının ortadan kaldırılmasına yönelik gelecek projeksiyonu sunacaklarını belirterek, “Zirvede, iklim krizine karşı başta KOBİ’lerimiz olmak üzere iş dünyasına kılavuzluk edeceğiz. Türkiye ekonomisinin lokomotifi olan KOBİ’leri bünyesinde barındıran bir dernek olarak kendimizi sorumlu hissederek iş dünyasını iklim krizine karşı topyekun mücadeleye davet edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

MÜSİAD’ın iklim değişikliğine karşı sorumluluk olarak faaliyetlerine yön verdiğine dikkati çeken Karataş, şöyle devam etti:

“Paris iklim Anlaşması’nın TBMM’de kabul edilmesinin ardından iklim krizine yönelik çalışmalarımızı yeni bir aşamaya taşıdık. Bu kapsamda yürüttüğümüz faaliyetlerle iklim krizine yönelik önleyici tedbirleri içeren, iş dünyasını geleceğin stratejilerine hazırlayan bir manifesto hazırladık. MÜSİAD Vizyoner’21 etkinliğimizde açıklayacağımız Kobilere yeşil dönüşüm yolunda ışık tutacak İklim Manifestosu ile Türkiye’nin iklim politikasına karşı duyduğumuz sorumluluğumuzu yerine getirerek iş dünyasına örnek olacağız.

AB Yeşil Mutabakat sürecinin yeni bir ekonomik model olarak sorumluluklar kadar zorluklar da getirdiğini vurgulayan Karataş, “İklim değişikliğine ilişkin yürütülen çalışmalar aynı zamanda yeni bir ekosistem yaratıyor. Türkiye’de üretimin %80’inden fazlasını sağlayan Kobilerimizin bu dönüşüme nasıl adapte olacağı oldukça önemli. İklim değişikliğinin en büyük dayanak noktalarından biri olan enerjinin yüzde 35’ten fazlası sanayide kullanılıyor. Sanayinin enerji ve verimlilik dönüşümü, iklim değişikliği ile mücadelede önemli rol üstleniyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Karataş, İklim dönüşümünde eğitimden, teşvik ve desteklere kadar çok sayıda etken devlet politikasında belirleyici bir rol üstlenileceğine işaret ederek, özel sektörün sağlayacağı katkı ve sahadan alınan verilerin yeni stratejilere yol göstereceğini ifade etti. KOBİ’leri temsil eden MÜSİAD’ın da bu kapsamda atacağı adımların Türkiye’nin geleceğine kalıcı bir değer kazandıracağını da sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.