30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Viranşehir’e 500 MW Gücünde GES Kurulacak!

ŞANLIURFA (Enerji Portalı) – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Şanlıurfa’ nın Viranşehir ilçesine 500 MW’lık büyük bir Güneş Enerjisi Santrali’nin kurulması için fizibilite çalışmalarını başlattı.

Viranşehir Kaymakamı Ömer Dereci basın mensuplarına yaptığı açıklamada Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın Viranşehir’in kuzey bölgesinde devasa bir Güneş Enerji Santrali (GES)’nin kurulması için fizibilite çalışmalarının başladığını söyledi.

Kaymakam Ömer Dereci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Viranşehir’de 500 MW gücünde bir Güneş Enerji Santrali’nin kurulması için çalışma başlattı. Viranşehir’in kuzey bölgesinde kurulacak sistem için çalışmalar başladı. 2019 yılı başında ihalesi yapılması planlanan sistemi için fizibilite çalışmaları yapılıyor. 3 veya 5 yıl içinde hayata geçecek olan güneş enerjisi sistemi için bu süreçte İnşallah bin veya iki bin kişi istihdam edilecek. Bunun için kalifiye eleman ihtiyacına binaen bizde çalışmalarımızı yürütüyoruz. Viranşehir insanının istihdam edilmesi için çaba harcayacağız. Bu devasa tesis faaliyete geçtikten sonra İnşallah 300 kişi istihdam edilecek.” dedi.

İstihdam edilecek vatandaşlar, Halk Eğitim Merkezi’nde eğitim görecek…

Bu tesiste istihdam edilecek Viranşehirli vatandaşlar için Kaymakamlık Halk Eğitim Merkezi bünyesinde alan ile ilgili çeşitli kurslar açacak. Başarılı olan adaylar tesiste çalışmaya başlayacak.

Güneşe Dayalı 3 YEKA Yarışmayla Tahsis Edilecek

YEKA 2-GES ve YEKA 2-EDS İle İlgili GÜNDER Sektörel Toplantısı Yapıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.