30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Vestel’den 4.2 Milyar TL’lik Enerji Tasarrufu

Enerji Tasarrufu Haftası’nda açıklama yapan Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Turan Erdoğan, Vestel’in dünya rekortmeni ürünlerinin kullanılmasıyla Türkiye’nin enerji ve su tüketiminde toplam 4.2 milyar TL’lik tasarruf elde edebileceğini söyledi.

Vestel ürünleri daha temiz, daha yaşanabilir bir Türkiye için, bir yılda sağladığı enerji tasarrufu ile 52,4 milyon ton CO2 salınımını engelleyerek, 70 milyon ağacın görevini üstlenebiliyor.

Enerji Tasarrufu Haftası’nda (11-17 Ocak) Vestel’in enerji verimliliğine yönelik çalışmalarını paylaşan Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Turan Erdoğan, enerji ve su kaynaklarını verimli şekilde kullanmayı en önemli sorumluluklarından biri olarak gördüklerini belirtti.

Yılda 2 Keban Barajı’nın Ürettiği Kadar Elektrik Tasarrufu

Turan Erdoğan, konuyla ilgili olarak “Hem geliştirdiğimiz ürünlerde hem de üretim süreçlerimizde enerji ve su tasarrufuna büyük önem veriyoruz. Enerjide dünya rekortmeni Vestel beyaz eşyalar, kendi sınıfındaki rakip ürünler karşısında enerji ve su tasarrufunda öne geçiyor. Ürünlerimizdeki enerji tüketimi 10 yıl öncesine göre ortalama yüzde 60 oranında azaldı.” dedi. Türkiye’deki tüm hanelerdeki beyaz eşyaların A enerji sınıfında olduğu referans alındığında bu ürünlerin Vestel’in enerji rekortmeni ürünleri ile değiştirilmesi halinde tüm Türkiye’de enerji ve su tüketiminde toplam 4.2 milyar TL’lik tasarruf sağlanabileceğini belirten Erdoğan, “Sadece elektrik enerjisinde 2.8 milyar TL değerinde tasarruf elde edebiliriz ve bu tasarruf, 2 Keban Barajı’nın bir senede ürettiği elektrik enerjisi miktarına eşit. Bir başka deyişle bir yılda sağlanabilecek elektrik tasarrufu ile 52,4 milyon ton CO2 salınımını engelleyip, 70 milyon ağacın görevini biz yapabiliriz.” diye konuştu.

Vestel Üretim Yaparken de Tasarruf Ediyor

Vestel, son 10 yılda üretim adetlerinin artmasına karşın, üretim tesisinin su tüketimi yüzde 14 düştü. 2016 yılında Vestel, gerçekleştirdiği enerji verimliliği çalışmaları sonucunda 10 milyon kwh elektrik ve 2 milyon m3 doğalgaz olmak üzere toplam 113 bin GJ enerji tasarrufu sağladı. ISO50001 Enerji Yönetim Sistemi Sertifikası sahibi olan ve Endüstri 4.0 dönüşümüne hızla devam eden Vestel, mükemmelliğini Avrupa’da da tescil ettirerek Endüstriyel Mükemmellik Ödülleri’nde (Industrial Excellence Award) Avrupa Şampiyonu oldu.

Vestel, Dünya Şampiyonu Ürünleri ile Rekorları Alt Üst Ediyor

Beyaz eşya sektöründe Avrupa pazarının ilk 5 üreticisinden biri olan Vestel, Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarını aralıksız sürdürerek çevre dostu ve yüksek tasarruflu ürünler üretiyor. Vestel’in enerji verimliliği alanında Alman bağımsız test kuruluşu VDE tarafından onaylı dünya rekortmeni ürünleri arasında dünyanın en verimli çamaşır makinesi, en verimli bulaşık makinesi, A+++ ürünlerden bile yüzde 30 daha az enerji harcayan buzdolabı gibi ürünler yer alıyor.

Yüzde 70 Daha Az Enerji Harcayan Dünyanın En Verimli Çamaşır Makinesi

Vestel’in Pyrojet teknolojili rekortmen çamaşır makinesi, A+++ enerji sınıfından yüzde 70 daha az enerji tüketerek, dünyanın yıllık enerji tüketimi en düşük çamaşır makinesi unvanına sahip. Pyrojet teknolojili çamaşır makineleri rekor enerji tasarrufunun yanı sıra 8 kg/ 9 kg yıkama kapasiteli çamaşır makinelerine göre yüzde 22 daha az su tüketiyor. Bu sayede Pyrojet, tüketicilerin yıllık elektrik ve su harcamasını azaltırken doğal kaynakların korunmasına da yardımcı olur. Vestel City’de geliştirilen bu inovatif teknolojinin başarısı, Bağımsız Alman Test Enstitüsü VDE tarafından da onaylı. Ayrıca Vestel Pyrojet çamaşır makinesi, 7 alerjen ve 4 bakteriye karşı etkili dünyadaki ilk makine olarak İngiltere’de 9 yaşındaki bir kız çocuğunun egzama döngüsünü kırmaya yardımcı oldu.

En Verimli Bulaşık Makinesi

Vestel Ekomaks BM-1004 I Bulaşık Makinesi su ve enerji tüketiminde bir dünya rekortmeni. Vestel City mühendisleri tarafından geliştirilen Smartwash, Steam Wash ve Eco Wash teknolojileri sayesinde sadece 5.5 lt su tüketimi yapan ve yüzde 20 enerji seviyesine sahip Vestel Ekomaks BM-1004 I sınıfının en iyisi. Bir seferde bütün bulaşığı yıkayabilen Vestel Ekomaks BM-1004 I, elde yıkamaya fırsat vermeyerek su tasarrufu da sağlıyor.

A+++ Ürünlerden Yüzde 30 Daha Az Enerji Harcayan Buzdolabı

Vestel, bir evde en çok enerji harcama özelliği olan buzdolabında yarattığı devrim ile ezberleri bozuyor. French Door segmentindeki ilk A+++ ürün olan buzdolabı sahip olduğu akıllı yazılım sayesinde A+++ ürünlerden yüzde 30 daha az enerji harcıyor. Soğutucu ve dondurucu bölmelerindeki iki farklı soğutma sistemi sayesinde buzdolabı içerisindeki kokuların karışmasını engelleyen ürünün enerji tüketim değeri VDE tarafından onaylı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.