30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Vestas, Sıfır Atık Rüzgar Türbinleri Üretecek

DANİMARKA (Enerji Portalı) – Danimarka merkezli rüzgar türbini üreticisi Vestas, Pazartesi günü yaptığı açıklamada 2040 yılına kadar “sıfır atık” rüzgar türbinleri üretmeyi hedeflediğini söyledi.

Rüzgar türbini üreticisi Vestas, amacının atık malzeme üretmeyen bir değer zincirinin işletilmesi haline gelmek olduğunu açıkladı.

Bu açıklamada değer zincirinin, tasarım, üretim, hizmet ve kullanım ömrü kısımlarında “döngüsel ekonomi yaklaşımı” getirilmesiyle sağlanacağı bildirildi.

Aarhaus/Danimarka merkezli firma, yeni atık yönetimi stratejisini önümüzdeki iki yıl içinde sunacağı açıklamasında bulundu.

Vestas’ın geçici operasyonlar müdürü Tommy Rahbek Nielsen, yaptığı açıklamada, “Dünyanın en büyük rüzgar enerjisi tedarikçisi olan Vestas, değer zincirindeki atıkları ortadan kaldırma sorumluluğuna sahip.” dedi.

“Rüzgar enerjisi hızla büyümeye devam edecek, bu nedenle muhafazakar bir yaklaşımın zamanı geride kaldı” diye ekledi.

Vestas’ın sıfır atık rüzgar türbinlerini hedeflemesi, sektörün karşı karşıya kaldığı önemli bir soruna işaret ediyor. Çünkü türbinler yenilenebilir enerji üretirken, yapılarından kaynaklanan çevresel bir etkiye de sebep oluyor.

Cambridge Üniversitesi tarafından hazırlanan 2017 raporuna göre rüzgar türbini kanatlarından kaynaklanan 2050 yılına üretilen atık miktarı tahminen 43,4 milyon tonu bulabileceği belirtiliyor.

Rüzgar enerjisi, israfı ve çevresel etkileri azaltmayı amaçlayan birçok endüstriden sadece biri olduğu söylenebilir. Örneğin, geçen Ekim ayında, tüketim malları devi Unilever, 2025 yılına kadar plastik kullanımını yarıya indireceğini söyledi.

Kaynak: Cnbc

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.