30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Verimsiz Sobalarda Islak Odun Yakanlar Kendilerini Zehirliyor

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Önde gelen bir düşünce örgütünün yeni bir raporuna göre, verimsiz ocaklarda ıslak odun yakan insanlar kendilerini ve komşularını zehirliyor.

Kamu Politikası Araştırma Enstitüsü’nün (IPPR) yayımladığı rapor, Birleşik Krallık’ın hava kirliliği krizine neden olan odun ve kömür yangınlarının altını çiziyor. Bu, yılda 40 bin erken ölüme ve yüz binlerce insan için sağlık sorunlarına neden oluyor.

IPPR’de araştırma görevlisi ve raporun ortak yazarı Josh Emden, odun gibi katı yakıtların İngiltere’deki yaklaşık 2 milyon ev için günlük hayatın bir parçası olduğunu belirterek, “Birçoğu için bu, sıcak kütük ateşinin keyfini çıkarmaktır, çünkü diğerleri için evlerini ısıtmanın tek yoludur – fakat gerçek şu ki, sıkı bir şekilde test edilmemiş, aşırı derecede yeterli olmayan sobalar ve düzgün bir şekilde kurutulmamış odun kullanan insanlar bilmeden kendilerini, çocuklarını ve komşularını zehirliyor.” diye konuştu.

Hava kirliliğinin yol açtığı sağlık sorunlarının birçoğu trafik dumanlarından kaynaklansa da, bu çalışma evdeki odun, kömür veya diğer katı yakıtların partiküler madde olarak bilinen en tehlikeli kirletici madde üretimine en büyük katkıyı oluşturduğuna işaret ediyor.

IPPR raporu, hükümete 2020’den geç olmamak üzere İngiltere’de ıslak odun ve dumanlı kömür satışını yasaklamaya çağırıyor.

İlişkili Konular

Mangal Tutkusu Küresel Ormansızlaşmayı Körüklüyor Mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.