30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Verimli Enerji Üretiminin Kaynağı Batıenerji

İZMİR (Enerji Portalı) – BATIENERJİ, 1966’da kurulmuş Türkiye’nin güçlü topluluklarından Batı Anadolu Grubu’nun enerji üretimi ve enerji satışı şirketi. Bugün sadece Ege Bölgesi’nin değil, Türkiye’nin en önemli sanayi gruplarından biri konumunda olan Batı Anadolu Grubu kurulduğu günden bugüne üstlendiği sosyal sanayicilik rolü ile de sektöre öncülük ediyor.

Sürdürülebilir enerji üretimine oldukça önem veren Batı Anadolu Grubu, bünyesinde faaliyet gösteren Hasanlar, Kovada I ve Kovada II Hidroelektrik Santrallerinde de bu alandaki yatırımlarını sürdürüyor. Santrallerde yapılan iyileştirmelerle yenilebilir kaynaklardan üretilen enerjinin artırılması amaçlanıyor. Ülke ekonomisine katkı sağlarken bu topraklardan aldığını bu topraklara verme felsefesiyle hareket eden Batı Anadolu Grubu toplumsal ve sosyal alanlarda da atılımlarda bulunuyor.

Hasanlar HES

Batıenerji’nin 2013 yılından bu yana işlettiği Küçük Melen Çayı’nın üzerinde bulunan Hasanlar Hidroelektrik Santrali, Düzce ilinin yıllık tükettiği enerjisinin yüzde 15’ini üretiyor. Yılda yaklaşık 26 bin ağaçlık karbon salınım azalımı gerçekleştirilen santralde yaklaşık 11 bin konutun yıllık elektrik ihtiyacı karşılanacak miktarda üretim yapılıyor. Düzce bölgesi tarımsal sulaması Hasanlar Hidroelektrik Santrali tarafından karşılanıyor.

2001 yılında inşaatına başlanan Büyük Melen Projesi dâhilinde İstanbul’a günlük 700 bin m3 su pompalanıyor. Büyük Melen Çayı üzerinden gerçekleştirilen rafting faaliyetlerine yüksek debili su kaynağı oluşturan santralde, lise ve üniversite öğrencilerine yönelik, eğitici ve öğretici teknik geziler de organize ediliyor.

Kovada HES

Isparta il sınırlarında bulunan Kovada I ve Kovada II Hidroelektrik Santralleri ise 2011 yılından bu yana Batıenerji’nin bünyesinde faaliyet gösteriyor. Santral, Isparta’nın yüzde 8’lik enerji tüketimini karşılarken; Eğirdir ilçesinin tüm enerji tüketimini karşılıyor. Bölgenin ilk enerji üretim tesisi olan Kovada Hidroelektrik Santralleri’nde yapılan iyileştirme çalışmaları ile üretilen enerji miktarı artırılarak, termik santraller ile üretilecek enerji miktarının da azalması sağlanmakta. Batıenerji, yerel olarak gerçekleştirilen çevre, milli park, köyler ve yerel halk ile ilgili toplantılara da katılarak sürdürülebilirlik ve sosyal sorumluluk faaliyetleri çalışmalarını sürdürüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.