30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


VERİMDER: Enerji Kaybı Hepimizin Cebinden Çalıyor!

BURSA (Enerji Portalı) – Türkiye’nin dört bir yanında enerji tasarrufu ve ısı yalıtımı seferberliği başlatanYapılarda Enerji Verimliliği Derneği – VERİMDER,kamu kurumları, bürokrasi, üniversiteler, medya, inşaat – enerji sektörleri ve kanaat önderlerini bilgilendirmeye Bursa’da devam etti.

Ülke çapında enerji verimliliği konusunda bilinçlendirme çalışmaları konusunda çalışan Yapılarda Enerji Verimliliği Derneği – VERİMDER, beşincisini düzenlediği Anadolu Buluşmaları’na Bursa’da devam ediyor. Isı yalıtımında doğru malzeme kullanımının önemine de değinilen toplantıda, VERİMDER İcra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emre Alkin vatandaşın cebinden çıkacak her bir kuruşun verimli kullanılması için önemli önerilerde bulundu. 

Anadolu Buluşmaları’nın Bursa durağında uzmanların yaptığı açıklamalar üzerinde duruldu. Isı yalıtımı kadar kullanılan malzemenin de ısı yalıtımının performansını etkilediğini belirten uzmanlar ısı yalıtımı uygulaması sırasında yapıştırıcı, sıva, file, dübel, levha, kaplama ve boya gibi birçok çeşitte malzeme kullanıldığını ve bilinçsizce yapılan ya da daha ucuz olsun diye farklı yerlerden alınan malzemelerin, yalıtımın performansını düşürdüğünü belirtiyor. Isı yalıtım sistemlerin birçok bileşenden oluşan kompozit yapılar olduğu için farklı markalara ait malzemelerin kullanılması durumunda uyumsuzlukların ortaya çıktığı ve yalıtımda tam verim elde edilemediği üzerinde de duran uzmanlar, oluşan uyumsuzlukların dış cepheye de olumsuz olarak yansıdığını ifade ediyor.

Isı yalıtımı tek bir yerden paket sistem almanın aynı zamanda tüketiciyi de koruduğunu belirten uzmanlar, farklı üreticilerden alınan toplama yalıtım ürünlerinin kullanımı sırasında bir sıkıntı oluştuğunda, tüketici karşısında ilgili bir muhattap bulamadığını, çünkü hatanın hangi malzemeden kaynaklandığını kimi zaman bulmak zor olduğunu vurgularken, tek bir üretici ya da hizmet sağlayıcıdan tedarik edilen yalıtım malzemelerinde sıkıntı olduğu zaman sistem garantisi vatandaşın hem cebini hem de yalıtım sistemini koruduğunu belirtiyor. 

Samsun, Antalya, İzmir ve Adana’nın ardından “Anadolu Buluşmaları”nın yeni durağı Bursa oldu. Anadolu Buluşmaları ile tüm Türkiye’de enerji verimliliği ve ısı yalıtımı konusunda 7’den 70’e herkesin bilgi sahibi olması için il il gezdiklerini söyleyen VERİMDER İcra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emre Alkin:

“Yaklaşık bir yıl önce global çapta dünyamızı etkileyen küresel ısınma ve doğal kaynakların korunması ile birlikte bu kaynakların etkin kullanımıyla cari açığın düşürülmesine katkı sağlanması amacıyla kurduğumuz Yapılarda Enerji Verimliliği Derneği – VERİMDER, kısa sürede toplumda kendine yer edinerek kitlelere ulaşmayı başardı. Anadolu Buluşmaları adını verdiğimiz bilinçlendirme toplantıları ile de Samsun’dan Adana’ya pek çok ilimizde enerji verimliliğini arttırmaya çalışıyoruz. Biliyoruz ki yapılarda en fazla enerji kaçağı ısı yalıtımı olmayan binalarda oluyor. Üretilen enerjinin yaklaşık %80’i ne yazık ki boşa gidiyor. Doğaya olan zararın yanı sıra enerji kaybı vatandaşın cebine de olumsuz yansıyor. Tüm bu olumsuzlukları giderebilmek için en önemli ilaç ısı yalıtımı.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.