30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Vergi Belgelerinde Elektronik Ortama Geçiş Hızlandırılıyor

ANKARA (Enerji Portalı) – Hazine ve Maliye Bakanlığı, mali kayıt ve vergi usul ve esaslarında birtakım değişiklikler yaptı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı mali kayıt işlemlerde elektronik ortama geçilmesini hızlandırmak ve daha kaliteli hizmet verebilmek adına birtakım mevzuat yenilikleri yaptı.

19 Ekim 2019 tarihinde yayımlanan 30923 sayılı Resmi Gazete’de konuyla ilgili dört tebliğ yayımlandı. Yayımlanan yeni tebliğlerde dikkat çeken kısımlar şöyle oldu:

  • Elektronik Defter Genel Tebliği (Sıra No: 1)’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (Sıra No: 3): Bu tebliğ ile; Genel Olarak e-Defter Uygulaması ve e-Defter Uygulamasına Dâhil Olma Zorunluluğu dair tanımlamalar yeniden yapıldı ve zorunluluk durumları detaylandırıldı. e-Defter uygulamasından yararlanmaya ilişkin usul ve esaslar belirlendi. e-Defter Dosyaları, Berat Dosyaları ve Muhasebe Fişlerinin Muhafaza ve İbrazı konusunda açıklamalar yapıldı.
  • Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği (Sıra No: 509): Bu tebliğte bakanlık tarafından önceki tebliğler iptal edilerek tek bir tebliğ haline getirildi.
  • Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği (Sıra No: 240)’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (Sıra No: 510):  Bu düzenlemede 8/6/1995 tarihli ve 22327 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği (Sıra No: 240)’nin “B-İŞ YERİ DEĞİŞİKLİĞİ VE NAKİL İŞLEMLERİ” başlıklı bölümü yeniden düzenlendi.
  • Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği (Sıra No: 456)’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (Sıra No: 511): Bu tebliğ kapsamında 27/8/2015 tarihli ve 29458 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği (Sıra No: 456)’nde çeşitli değişiklikler yapıldı.
Elektronik Defter Genel Tebliği (Sıra No: 1)’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ’i okumak için tıklayınız.

Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği okumak için tıklayınız.

Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği (Sıra No: 240)’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği okumak için tıklayınız.

Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği (Sıra No: 456)’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği okumak için tıklayınız.

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.