30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“VEP, Enerji Piyasasının Gelişiminde Önemli Bir Kilometre Taşı”

ANKARA (Enerji Portalı) – 1 Haziran’da gerçekleşen VEP açılış törenine katılan EEX Genel Müdürü Peter Reitz önemli açıklamalarda bulundu.

European Energy Exchange (EEX) Genel Müdürü Peter Reitz, 1 Haziran 2021’de devreye giren Vadeli Elektrik Piyasası (VEP) açılış töreninde yaptığı konuşmasında şunları söyledi:

“Sayın Bakan Dönmez, Sayın Başkan Yılmaz, bayanlar, baylar çok teşekkür ederim. EPİAŞ vadeli elektrik piyasasının lansmanının yapıldığı bu özel günde sizinle konuşmak benim için gerçek bir zevk ve büyük bir onur. EPİAŞ CEO’su Ahmet Bey’e kabul etmekten büyük mutluluk duyduğum bu törene nazik daveti ile katılma fırsatı verdiği için teşekkür ederim. Her şeyden önce, vadeli Elektrik piyasasının açılışı için EPİAŞ’ı tebrik etmeme izin verin.”

“Türkiye enerji piyasasına da katkıda bulunabildiğimiz için çok mutluyuz”

“Büyük bir enerji piyasasının CEO’su olarak, sıfırdan yeni bir piyasa kurmanın çok büyük bir çaba ve kararlılık gerektirdiğini, aynı zamanda Vadeli Elektrik Piyasası kurmanın bir enerji piyasasının gelişiminde fevkalade önemli bir kilometre taşı olduğunu da biliyorum.” ifadelerini kullanan Reitz konuşmasına şöyle devam etti:

“Öncelikle bu, Ahmet Bey’in de az önce bahsettiği gibi, şu anda vadeli elektrik piyasasının temelini oluşturan iyi işleyen bir spot piyasa geliştirmiş olmakla zaten iyi bir iş çıkarmış olduğunuzu gösteriyor. İlave olarak, vadeli elektrik piyasası, tam teşekküllü bir enerji piyasasına giden yolda bir sonraki aşamadır. Vadeli elektrik piyasalarının gerçekten oyunun kurallarını değiştirdiğini ve yeni ekonomik ivme yaratma potansiyeline sahip olduğunu kendi deneyimlerimize dayanarak söyleyebilirim.

Uzun vadeli fiyat öngörülebilirliği ve fiyat şeffaflığı, finansal oyuncular da dâhil olmak üzere çok çeşitli piyasa katılımcılarını çekmenin ve böylece enerji piyasaları için yeni bir yatırım ortamı yaratmanın ön koşullarıdır. EEX olarak, serbestleştirilmiş enerji piyasalarının avantajlarına ve özellikle risk yönetimi açısından organize piyasaların piyasa katılımcıları nezdinde taşıdığı değere inanmaktayız. Türkiye enerji piyasasına da katkıda bulunabildiğimiz için çok mutluyuz. EPİAŞ’taki meslektaşlarımızla, kuruluşundan bu yana neredeyse on yıla yakın bir süredir ilişkilerimizi sürdürmekteyiz.”

“EPİAŞ’ın geleceğe ilişkin diğer planları için de destek olmaktan mutluluk duyarız”

Reitz, “Küresel olarak faaliyet gösterdiğimiz çeşitli enerji piyasalarında kendi deneyimlerimizi ve tavsiyelerimizi paylaşmaktan çok mutluyuz.” ifadesini kullandıktan sonra konuşmasını şöyle tamamladı:

“Bugün, vadeli elektrik piyasasının başarılı bir şekilde açılmasına katkı sunan unsurlar arasında bizim de küçük katkımızın bir yeri varsa bundan mutluluk duyarız. Elektrik piyasaları giderek daha yaygınlaşan ve bilinen emtia piyasaları haline geldikçe, aynı zamanda daha uluslararası hale geliyorlar. Dolayısıyla, Türkiye elektrik piyasasının büyümesi ve yeni piyasa katılımcılarını çekmesi için de büyük bir potansiyel bulunmaktadır. EPİAŞ’ın geleceğe ilişkin diğer planları için de destek olmaktan mutluluk duyarız. Hepinizin bildiği gibi bir yılı aşkın süredir karşı karşıya olduğumuz bu pandemi durumu hem kişisel olarak bizler için hem de bir bütün olarak ekonomide büyük belirsizlikler yarattı.

Bununla birlikte, güzel haber şu ki, piyasalar bu büyük belirsizlik ve değişkenlik zamanlarında bile istikrarlı ve güvenilir olduğu kanıtlandı. Ekonomi ve piyasa katılımcıları bir bütün olarak hem kısa hem de uzun vadede piyasa risklerden korunmanın çok önemli olduğunu anlamaktadır. Mevcut durum, bu belirsiz zamanlarda tüm piyasa katılımcıları için güvenli bir sığınak sağlayan borsaların ve de özellikle vadeli işlem piyasalarının değerini göstermiştir. Nazik davetiniz için tekrar çok teşekkür ederim. Yeni, Türkiye Vadeli Elektrik Piyasası’nın açılışı ve gelişimi için EPİAŞ’a en iyi dileklerimi sunuyorum. Çok teşekkür ederim.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.