30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Venezuela’nın Petrol Destekli Kripto Parası PETRO’nun Ön Satışları Başladı

Tüm Dünyada Olumlu ve Olumsuz yönde haberlerle kripto paralar konuşulmaya dursun, 20 Şubat Salı günü Venezuela hükümeti, dünyanın ilk petrol destekli kripto para birimi Petro (PTR) ön satışlarını başlattığını duyurdu.

Kripto paralar hakkında konuşulan en önemli konulardan biri Kripto paralarının Teknolojik anlamda yeterli olmasına karşın arkasında bu paraları destekleyecek bir unsurun olmaması. İşte Buna istinaden Venezuella hükümeti kendi çıkarttıkları Kripto para olan PETRO’nun Petrol Destek’li Ulusal Kripto Parası olduğunu duyurarak ön satışlarına başladı.

Financial Times’ın duyurduğu habere göre, 20 Şubat Salı günü Venezuela hükümeti, dünyanın ilk petrol destekli kripto para birimi Petro (PTR) ön satışlarını başlattı.

Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro, ülkenin kendi dijital para biriminin finansal işlemler canlandırmasına ve Batı yaptırımlarının etkisini azaltmasına yardımcı olacağını umuyor.

Gerek Birleşik Devletler gerekse Avrupa Birliği, otokratik hükümete karşı oldukları gerekçesiyle Venezuela’ya ekonomik yaptırımlar uyguladı. Geçen yıl Ekonomist İstihbarat Birimi Demokrasi Endeksi, “diktatörlüğe doğru kaymaya devam etmesi” nedeniyle Venezuela’yı “hibrit bir rejim”den “otoriter rejime” indirgendi.

“Katar ve Türkiye’den Yatırım Çekecek”

Hükümete göre, Venezuela’nın petrol tokeni Petro, doğalgaz, altın ve elmas rezervleri ile desteklenecek. Ülkenin kripto para denetçisi Cuma günü yaptığı açıklamada, Katar, Türkiye ve diğer Orta Doğu ülkelerinin yanı sıra Avrupa ülkeleri ve ABD’den de yatırım çekeceğini söyledi.

Birçok kişiye göre, dijital para birimi girişiminin Venezuela ekonomisine ya da fiyat kontrollerinden dolayı yiyecek ve ilaç sıkıntısı çeken halkına çok fazla fayda sağlayacağından şüphe duyuyor.

Venezuelalı gazeteci, siyaset bilimcisi ve blog yazarı olan Francisco Toro, Venezuela Amerika’nın ekonomik tecridinden dolayı “çaresizlik” ten kripto para birimlerine yöneldiğini söyledi.

Caracas Chronicles adlı blogun editörlerinden Toro, Cumartesi günü yaptığı bir telefon görüşmesinde CNBC’ye verdiği demeçte, “Kara para aklama önlemi hükümlerine uymamanın yollarını bulmaya çalışıyorlardı ve kripto para bunu yapmanın bir yolu olabilir” dedi.

Venezuela, dört basamaklı enflasyonun yanı sıra petrol üretiminin çökmesi ile de karşı karşıya. Venezuela’nın ham petrol üretimi 2017’de yüzde 29 oranında geriledi. Venezuela’nın petrol üretiminde yaşanan düşüşün borçlarını temerrüde düşürme ihtimalini artıracağından korkuluyor.

“Petro Mükemmel Bir Fikir”

Bazı analistler, Petro’nun “mükemmel bir fikir” olduğunu düşünüyor ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de dahil olmak üzere diğer dünya liderlerinden gelen benzer projelere öncülük yapabilir.

Sosyal ticaret firması eToro’nun kıdemli piyasa analisti Mati Greenspan, “Putin ve Maduro’nun benzer sorunları var” dedi. “Her ikisi de son yıllarda oldukça istikrarsız olan ham petrol fiyatına bağımlı ve ikisi de ABD’nin yaptırımlarıyla olan sorunlarla karşı karşıyalar.”

Venezuela lideri Maduro yaptığı açıklama, satışa çıkarılacak 100 milyon Petro coinin toplam değerinin 600 milyar Euro olacağını açıkladı. 20 Şubat – 19 Mart tarihleri arasında 38.4 milyon adet Petro büyük bir indirimle ön satışa sunulacak. Bir Petro’nun satış fiyatı 60$ olarak kabul ediliyor bu değer Ocak ayında Venezuela’daki bir varil petrolün fiyatına eşdeğer. habercoin.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir