30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Varank: Topyekun Kalkınma İçin Yerlilik Millilik Olmazsa Olmaz!

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Akıllı Şehirler ve Belediyeler Kongre ve Sergisi’nin açılışında bir konuşma yapan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, akıllı şehir projeleri ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Törende bir konuşma yapan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, belediyecilik ve şehirciliğin bir vizyon meselesi olduğuna dikkat çekti. Ayrıca Varank, akıllı şehirciliğin enerji yönetimi, sıfır atık, perakende ticaret, ulaştırma, güvenlik, eğitim ve sağlık gibi pek çok alanda yenilikçilik sunduğunu ifade etti.

Yapılan son analizlere göre, akıllı şehir çözümlerinin, önümüzdeki 10 yılda en az 20 trilyon dolarlık yeni bir ekonomi oluşturacağına dikkati çeken Bakan Varank, “Dolayısıyla nesnelerin interneti, büyük veri, yapay zeka, otonom araçlar ve enerji depolama gibi alt teknolojiler de topyekün bir entegrasyonun sağlanması gerekiyor. Farklı alanlardan akan verinin işlenmesi, gerçek zamanlı şekilde şehrin dijital ağına yansıtılması, küçükten büyüğe çok sayıda cihazın birbiriyle konuşması şart.” dedi.

Akıllı şehir vizyonunda Türkiye’nin Otomobili…

Varank, şehirlerin akıllı bir geleceğe sahip olması için Ar-Ge ve inovasyonla da buluşması gerektiğini vurguladı. Ayrıca Varank şu ifadelerde bulundu:

“Türkiye’nin Otomobili’nin de akıllı şehir vizyonumuzun tamamlayıcısı olduğunu belirtmek istiyorum. Bu girişimi sadece bir otomobil projesi olmasından öteye taşıyan elbette beraberinde getirdiği mobilite ekosistemidir.”

“Pek çok alanda yerlileşmeyi ve millileşmeyi başarabiliriz

Belediye başkanlarına yerli ürün kullanma çağrısında bulunan Varank, “Kamu yatırımları ve alımlarının oluşturacağı ölçek sayesinde aslında pek çok alanda yerlileşmeyi ve millileşmeyi başarabiliriz. Belediyelerimize diyoruz ki mevzuatta açıkça yazılan yerli malına ilişkin yüzde 15 fiyat avantajını, teknoloji seviyesi yüksek ürünlerde etkin şekilde uygulayın. Yatırımları uzun vadeli planlama ve yerli ürünlerle hayata geçirme konusunda Bakanlığımız ile sanayi iş birliği projelerinde beraber çalışabilir, teknik danışmanlığımızdan en üst seviyede yararlanabilirsiniz.” diye konuştu.

Varank, ihale şartnamelerinde yerli malını dışlayan uygulamalara müsaade edilmemesi uyarısında bulunarak, “Yaptığınız yatırımların aciliyeti olabilir ancak bu durum sizi yerli malı temininden asla uzaklaştırmamalı. Topyekun kalkınma için yerliliği ve milliliği olmazsa olmaz bir ilke olarak hep beraber kabul etmeliyiz. Bu iradeyi ortaya koyabilirsek, savunmadaki başarımızı pek çok alanda hayata geçirmemizin önünde hiçbir engel kalmayacak.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.