30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Varank: Fotovoltaik Teknoloji Merkezi İle Uydularımızın Enerjisi Karşılanacak

ANKARA (Enerji Portalı) – Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından milli uyduların enerjisinin karşılanması için Fotovoltaik Teknoloji Merkezi kurulacak.

BİLSAT, RASAT, GÖKTÜRK gibi yerli ve milli uydularıyla uzayda uydu sahibi 30 ülkeden biri olan Türkiye milli uydularının enerji ihtiyacı için de milli kaynakları kullanmak istiyor. Bu kapsamda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi bünyesinde Fotovoltaik Teknoloji Merkezi’yle milli uyduların enerji ihtiyacı milli kaynaklarla karşılamayı planlıyor.

“Ülkemizin uzay teknolojileri alanında rekabet gücünün artmasına katkı sağlanacak.”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, kendisine yöneltilen bir soru önergesine verdiği yanıtta, çalışmaların sürdüğünü belirterek, “Söz konusu proje kapsamında, uzay uygulamalarına özel güneş paneli üretim teknolojilerinin geliştirilmesi ve üretilen deneysel güneş paneline uzayda tarihçe kazandırılması; böylece milli uyduların enerji ihtiyacının milli kaynaklarla sağlanması yolunda önemli bir adım atılarak, ülkemizin uzay teknolojileri alanında rekabet gücünün artmasına katkı sağlanması hedefleniyor.” ifadelerini kullandı.

“Yenilikçi ve yerlilik oranı yüksek uydu-uzay teknoloji ve uygulamalarına yönelik çalışmalarımız devam ediyor.”

Bakan Varank, “BİLSAT, RASAT, GÖKTÜRK-2 Uydu Projeleri , Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü (UZAY) tarafından başarıyla tamamlandı. Yenilikçi ve yerlilik oranı yüksek uydu-uzay teknoloji ve uygulamalarına yönelik çalışmalarımıza, TÜRKSAT 6A, İMECE Yer Gözlem Uydusu Geliştirilmesi Projesi ve MİYEG Milli Yer İstasyonu Geliştirme Projesi kapsamında devam ediliyor.” dedi.

“Uzay Kalifiye Güneş Paneli Geliştirilmesi projesi kapsamında Fotovoltaik Teknoloji Merkezi’ni kuruyoruz.”

Varank, “Bu çalışmaların yanı sıra uydular için önemli bir enerji kaynağı olan güneş paneli teknolojileri  alanında, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) bünyesinde ‘Fotovoltaik Teknoloji Merkezi’ altyapısı kuruldu. Bu proje, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı desteğinde yürütülen ‘Uzay Kalifiye Güneş Paneli Geliştirilmesi’ projesi çerçevesinde gerçekleştirildi.” diye konuştu.

Kaynak: Akşam

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.