30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Varank: “Almanya Masası Kuracağız”

ANKARA (Enerji Portalı) – Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Alman sanayicisi ve yatırımcısının karşılaştığı her türlü sorunu çözmek adına bakanlıkta ‘Almanya Masası’ kurulacağının haberini verdi.

2.Türk-Alman Enerji Forumu sonrası Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier ve beraberindeki heyetle gerçekleştirdiği görüşmeleri değerlendiren Bakan Varank, sanayi ve teknoloji alanlarında Almanya ile daha yoğun çalışmalar yapmak istediklerini söyledi. Varank, Alman iş insanlarına Ar-Ge ve tasarım merkezlerini Türkiye’ye getirmeleri konusunda çağrıda bulunduklarını belirterek bakanlıkta ‘Almanya Masası‘ kurulacağının haberini verdi.

Varank, Türkiye’nin, mevcut sanayi altyapısını ve teknolojik yetkinliklerini ‘yenilikçi ve reformist’ bir şekilde güçlendireceğini dile getirerek, şunları söyledi:

Yüksek kaliteli ve rekabetçi bir üretim yapısının peşindeyiz. Temel mottomuz, ‘Milli Teknoloji, Güçlü Sanayi’. Hedeflerimizi gerçekleştirirken hem kendi potansiyelimizden hem de diğer ülke tecrübelerinden en iyi şekilde faydalanmak durumundayız. Almanya’yı sanayi ve teknoloji alanında önemli bir paydaş olarak görüyoruz. Mevcut ekonomik ilişkilerimizi bir üst lige çıkarmak arzusundayız.

“Almanya Masası Kuracağız”

Alman iş insanlarına Ar-Ge ve tasarım merkezlerini Türkiye’ye getirmeleri konusunda çağrıda bulunduklarını aktaran Varank, “Alman sanayicisi ve yatırımcısının karşılaştığı her türlü sorunu çözmek adına bakanlığımızda ‘Almanya Masası’ kuracağız. Böylece Alman dostlarımızın, karşılaştıkları problemleri ya da cevap aradıkları soruları anında danışabilecekleri muhatapları olacak. Yatırımcılar kendilerini evinde ve güvende hissetsin istiyoruz. Birlikte iş yapma kültürünün, açık ve şeffaf iletişim mekanizmalarıyla mümkün olduğunu biliyoruz. Bu noktada her iki taraf da üzerine düşen görevleri en iyi şekilde yerine getirmeye hazır” dedi.

“Yapay Zeka Enstitüsü Kurulabilir”

Varank, Altmaier ile gerçekleştirdiği görüşmede sanayi ve teknoloji alanlarında somut iş birliği önerilerinde bulunduklarını anlattı.

Varank; Almanya ile sanayinin dijital dönüşümü, kimya ve ilaç, elektronik ve yarı iletkenler, makine ve teçhizat, ana metal, otomotiv, akıllı ekipman üretimi, bilişim ve yazılım sektörü gibi alanlarda çalışılabileceğine dikkat çekti. Aynı zamanda temel hedeflerinin araştırmacı, girişimci ve sanayicilere her türlü desteği vermek olduğunu vurguladı.

Varank, yapay zeka konusunun da görüşmedeki önemli konu başlıklarından olduğunu belirterek, “TÜBİTAK ile Alman muadili iş birliği içinde çalışarak yapay zeka enstitüsü kurabilir. Bu enstitü, özel sektör ve kamudaki tüm paydaşlar için öncü, teşvik edici ve destekleyici olabilir. Ayrıca, bölgesel veya kurumlararası bir ‘Yapay Zeka İşbirliği Stratejisi’ de geliştirilebilir. Önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde Berlin’de ortak yol haritamızı şekillendirmek üzere mutabık kaldık” diye konuştu.

Türk-Alman Üniversitesi’nde Teknopark

Türk-Alman Üniversitesi’ni iş birliği açısından önemsediklerini de dile getiren Varank, “Türk-Alman Üniversitesi’nde yeni teknopark kurulması çalışmaları başladı. Teknopark kurulması esnasında iş birliği ve kurulduktan sonra yeni teknolojilerin birlikte desteklenmesi için ortak finansman modeli teklif ettik, bu sayede teknoloji alanında önemli iş birliklerini hayata geçirebiliriz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.