Enerji Portalı
  • Home
  • Elektrik
  • Van’daki Arıtma Su Tesisleri Gücünü “Güneş”ten Alacak
Elektrik Haberler

Van’daki Arıtma Su Tesisleri Gücünü “Güneş”ten Alacak

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Van Su ve Kanalizasyon İdaresi (VASKİ), enerji maliyetlerini en aza indirmek amacıyla tüm arıtma tesislerine güneş enerji sistemlerini kuracak.

VASKİ’nin yaptığı açıklamada, kuruma büyük yük olan enerji maliyetinin en aza indirilmesi için yeni projelerin üretildiği, ilk kez tüm arıtma tesisleri için bir çalışma başlatılarak, güneş enerji sisteminin kurulmasına karar verildiği kaydedildi.

VASKİ Genel Müdürü Ali Tekataş, yaptığı açıklamada, bundan sonra enerji giderine harcanan meblağlarla daha güzel hizmetlere imza atacaklarına dikkati çekti.

Kurumun en önemli gider kalemini oluşturan enerji giderlerinin minimum seviyeye indirilmesine yönelik öngörülen etüt çalışmalarına başlandığını bildiren Tekataş, şunları kaydetti:

“VASKİ, yapımı devam eden 100 milyon liralık ‘Merkez İleri Biyolojik Arıtma Tesisi’nin güneş enerjisi sistemiyle kendi elektrik enerjisini üretecek, diğer arıtma tesislerine de aynı sistemi uygulayacak. Bu çalışmanın startını verdik. Etüt çalışmalarına başladık. Erciş içme suyu ve atık su arıtma tesislerindeki incelemelerimizden sonra İskele, Edremit ve Gevaş atık su arıtma tesislerimiz de incelemelerde bulunduk. Personellerinizden bilgi aldık ve sorunlarını dinledik. İnşallah bu tesislerimizin tamamına güneş enerjisi sistemleri kurmak marifetiyle enerji giderlerimizi ciddi manada azaltmayı planlıyoruz.”

Related posts

Akaryakıt Ürünlerinde Fiyat Artışı

İbrahim Kara

Prof. Dr. İbrahim Dinçer: “Türkiye Kendi Enerji Çözümlerini Üretmek Zorunda”

İbrahim Kara

Enerjisa’nın Konsolide Faaliyet Gelirleri Yüzde 58 Arttı

İbrahim Kara

Artan Karbon Fiyatları Temiz Enerjiye Geçişi Tetikleyebilir

Sahin Akman

TANAP’ın Desteği 140 Milyon Liraya Ulaşacak

İbrahim Kara

Petkim, MIT’nin Endüstriyel Bağlantı Programı Üyesi Oldu

İbrahim Kara

Yorum Bırakınız