Enerji Portalı
Haberler Jeotermal

Van’da Jeotermal Kaynak Bulundu

VAN (Enerji Portalı) – Van’ın Çaldıran ilçesinde gerçekleştirilen sondaj çalışmaları sonucunda 2 bin ile 4 bin metre derinlikte 140 derecenin üzerinde sıcak suya ulaşıldı.

Çaldıran Jeotermal Proje Danışmanı Ziraat Yüksek Mühendisi Yusuf Taşkın, yaptığı açıklamada, ileri teknolojik yöntemler kullanarak 10 kilometre derinliğine kadar jeofizik etüdü yaptıklarını söyledi.

Elde ettikleri ilk bulgulara göre 2 bin ile 4 bin metre derinlikte 140 derecenin üzerinde sıcak suya ulaştıklarını belirten Taşkın, “Elektrik üretim, jeotermal kaynakların en önemli kullanım alanlarından biridir. Bunun için en az 100 derecelik ısıya sahip kaynak gerekir.” diye konuştu.

Taşkın, tespit ettikleri kaynağın jeotermal elektrik santrali kurmak için gerekli ısıya sahip olduğunu dile getirerek, “Bu jeotermal sahamız elektrik üretimi için önemli bir potansiyele sahip Bütün enerji firmaları, enerji yatırımcıları böyle verimli sahaları arıyor. Yapacağımız derin sondajlardan sonra jeotermal elektrik santrali kurmayı planlıyoruz.” açıklamasında bulundu.

Related posts

İmar Barışına 81 GES Başvuru Yaptı

İbrahim Kara

Leonardo Dicaprio’dan Yenilenebilir Enerjiye Dikkat Çeken Paylaşım

İbrahim Kara

Tesla’nın Kurucusu Dünyaca Ünlü Girişimci Elon Musk Kimdir?

Sahin Akman

Enerji Devlerine Açılan “İklim Değişikliği” Davasında Karar

Sahin Akman

Gazze’deki Enerji Ablukası “Güneşle” Aşıldı

İbrahim Kara

Şebeke Erişimi Olmayan Duraklara Güneş Enerjili Aydınlatma

Sahin Akman

Yorum Bırakınız