30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.
Reklamı kapat

Van’da 7 MW’lık GES Kuruldu!

VAN (Enerji Portalı) – Van’daki güneş enerjisi potansiyelini değerlendirmek isteyen ve Türkiye’deki enerji açığını gidermek için yatırımcılar da girişimlerini sürdürüyor. Van’ın Tuşba ilçesine bağlı Atmaca köyünde, 7,5 megavatlık kurulu gücünde Güneş Enerjisi Santrali kuruldu.

Güneş enerjisinden elektrik üretilebilecek bölgeler arasındaki 28 il arasında en yüksek ikinci sırada yer alan Van’nın güneş enerjisi potansiyelini değerlendirmek isteyen ve Türkiye’deki enerji açığını gidermek için yatırımcılar da girişimlerini sürdürüyor. Van’ın Tuşba ilçesine bağlı Atmaca köyünde, 7,5 megavatlık kurulu gücünde Güneş Enerjisi Santrali (GES) kuruldu.

Van’da kurulan Yaklaşık 100 kişilik ekiple 2,5 aylık çalışmanın ardından, 114 bin m2 alan üzerinde 7,5 milyon dolarlık yatırım ile santral inşa edildi.

Tesisin işletme sorumlusu Elektrik Mühendisi Ümit Aksaç, çok zor kış şartlarına rağmen tesisi 2,5 ayda faaliyete geçirdiklerini söyleyerek, “Bu tesis Tarım ve Kırsal Kalkınma Hibe Programı kapsamında 7,5 milyon dolarlık yatırımla sağlandı. Ocak ayının 15’inde üretime geçtik. Kurulan GES Tuşba ilçesine ait  köylerin (2 bin 500 hanenin)  enerji ihtiyacını karşılayabilecek güçtedir.” diye belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir