30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Uzun Vadeli Enerji Depolama için Dağlar Kullanılacak!

AVURSTURYA (Enerji Portalı)- Avrupalı ​​bilim insanlarından oluşan bir ekip, uzun süreli enerji depolaması amacıyla yeni bir batarya türü oluşturmak için dağları kullanmayı öneriyor.

Güneş ve rüzgar gibi enerji kaynaklarının aralıklı olması, sabit bir güç kaynağı gerektiren şebekelere dahil edilmesini zorlaştırıyor. Kesintisiz güç sağlamak için, şebeke operatörleri güneş parlarken veya rüzgar esiyorken harcanan ekstra enerjiyi depolamalı. Böylece güneş veya rüzgar olmadığında güç dağıtılabilir.

Avusturya’daki Uluslararası Uygulamalı Sistem Analizleri Enstitüsü’ndeki mühendislik bilimcisi Julian Hunt , “Yüzde 100 yenilenebilir enerji elde etmenin en büyük zorluklarından biri uzun vadeli depolamadır.” diyor .

Hunt, “Lityum-iyon piller şu anda enerji depolama pazarına hâkim durumda, ancak bunlar kısa süreli depolama için daha uygundur.” diyor. Çünkü tuttukları şarj zamanla dağılıyor. Aylar veya yıllar boyunca yeterli enerjiyi depolamak, uygulanabilir bir seçenek olmak için çok pahalı olan birçok aküye ihtiyaç duyar.

Hunt ve ekibi, uzun vadede enerji depolaması için lityum-iyon pil kullanımını tamamlamak için yeni bir sistem geliştirdi:

Dağın Yer çekimi ile Enerji Depolama (Mountain Gravity Energy Storage veya kısaca MGES): 

Hidroelektrik enerjiye benzer şekilde MGES, yerçekimi enerjisi üretmek için malzemenin yüksekliğinde depolanmasını içerir. Depolanan malzeme düştüğünde ve elektrik üretmek için türbinleri döndürdüğünde enerji geri kazanılır. Hunt ve ekibi, sistem hakkında şu bilgileri verdi:

“Baraj yapmak yerine, büyük bir kum veya çakıl rezervuarı inşa etmeyi öneriyoruz. MGES’in anahtarı, yükseklik bakımından uygun farkı olan iki dağlık alan bulmakta yatıyor (1.000 metre ideal). Yükseklik farkı arttıkça, teknoloji daha ucuz olur.”

“Alanlar, her biri kum veya çakıl depolamak için maden benzeri bir istasyon ve doğrudan altındaki bir dolum istasyonundan oluşacak şekilde benzer görünecektir. Valfler, malzemeyi bekleme gemilerine salı vermekte, daha sonra vinçler ve motor kabloları ile üst bölgeye nakledilmektedir. Orada, kum veya çakıl, kullanıma hazır olana kadar haftalar, aylar ve hatta yıllar boyunca depolanır. Malzeme dağdan aşağıya taşındığında, depolanan yerçekimi enerjisi serbest bırakılır ve elektrik enerjisine dönüştürülür.”

Hunt, projeden şöyle bahsediyor:

“Sistem çok esnek. Çünkü kabloların hızını kolayca değiştirebilir, yükü artırabilir veya değişen enerji taleplerini karşılamak için ağ sayısını değiştirebilirsiniz. MGES, pompalanan hidroelektrik ve barajlar gibi geleneksel uzun vadeli depolama yöntemlerinden daha iyidir. Çünkü çevre üzerindeki etkisi düşüktür. Ayrıca kum yığınları ucuz, sudan daha ucuz. Ve kum buharlaşmaz böylece süresiz kullanmaya devam edebilirsiniz.”

“MGES, 7000 Adet evin enerjisini karşılayabilir!”

Hunt, bu sistem aracılığıyla yıllık enerji depolama maliyetinin, megavat saat (MWh) başına 50 ile 100 $ arasında değişeceğini tahmin ediyor. Lityum-iyon piller, kıyaslandığında en az 10 kat daha pahalıya mal olur. Ve, malzemeleri üst oturma yerlerine taşımak için harcanan enerjinin, sistemin ürettiği yerçekimsel enerji miktarıyla dengeleneceğini söylüyor.  Hunt sistemle ilgili şu bilgileri ekliyor:

MGES teknolojisi, özellikle küçük enerji depolama talepleri olan şebekeler için faydalı olacak. Bunlar tipik olarak 20 megavatttan daha az kullanan mikrogridler veya 7.000 adet dört kişilik bir evin enerji ihtiyacını karşılamak için yeterli olacaktır. Teknoloji potansiyel olarak Hawaii’deki Molokai, Galapagos ve Cape Verde gibi küçük ve izole adalara uygulanabilir ve burada enerji sağlama maliyetinin yüksek olması ve turizm nedeniyle turizm genellikle mevsimsel oluşu avantaj sağlayacaktır.” 

Hunt bu sistem için, “Bu durumlarda, [fosil yakıtlara] uygulanabilir bir alternatif olabilir. Gelecekte gerçek bir şey olabilir.” diyor.

Kaynak: Spectrum.Iee

Dünya Enerji Haberleri için enerjiportali.com/category/dünya Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

1 Yorum

  • Tekin dedi ki:

    GES KURMAK İÇİN NEDEN RUHSAT VERİLMİYOR HEP BÜYÜK SİRKETLERE GES KURMAK İÇİN RUHSAT VERİLYOR DİGERLERİ BU VATAN EVLAD� DEGİLMİ AYRIMCILIK YAPILIYOR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.