30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Uygun: “2018 Aksa için Önemli Bir Karlılık Yılı Oldu”

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Aksa Enerji geçtiğimiz günlerde Kamuyu Aydınlatma Platformu üzerinden Ocak-Eylül 2018 dönemi finansal tablolarına ilişkin düzeltme yayınlamış, açıklamada şirketin 1. çeyrek, 2. çeyrek ve 3. çeyrek finansal tablolarındaki amortisman giderlerinin hatalı hesaplandığı belirtilmişti. Bu konu üzerine Aksa Enerji CEO’su Cüneyt Uygun Bloomberg HT’deki “Üst Düzey” programında konuk oldu ve soruları yanıtladı.

Aksa Enerji’nin Kamuyu Aydınlatma Platformu üzerinden Ocak-Eylül 2018 dönemi finansal tablolarına ilişkin yayınladığı düzeltme hakkında, Bloomberg HT’ye konuk olan Aksa Enerji CEO’su Cüneyt Uygun “Buna bir yol kazası diyebiliriz, insani bir hatanın sonucunda maalesef bir revizyon yapmak zorunda kaldık.” şeklinde konuştu.

Uygun : “9 Ayda 3.5 Milyar TL’lik Satış Cirosuna Ulaştık”

2018’in ilk 9 ay bilançosu açıklandıktan sonra bilançoda neden revizyon yaptıkları sorulduğunda Cüneyt Uygun şu sözlerle cevap verdi: “2018 bizim için önemli bir karlılık yılıydı. Daha önce yatırımcılara verdiğimiz hedeflerimizi aşıyoruz, toplam satışlardaki rakamı zaten şimdiden yakaladık. Karlılıkta da bunu aşacağımızı görüyoruz. 9 ayda 3.5 milyar TL’lik bir satış cirosuna ulaştık, bunun Faiz Amortisman ve Vergi Öncesi Kar’a (EBİTDA) yansıması 756 milyon TL olarak gerçekleşti. Net karda da 9 ayda 125 milyon TL olarak tamamladık. Net satışlarda beklentimizi 9 ayda gerçekleştirmiş olduk, EBİTDA’mızı da geçeceğiz gibi gözüküyor. Finansalları açıkladığımız gün de bir revizyona gittik, bir yol kazası diyelim ona, insani bir hatanın sonucunda maalesef bir revizyon yapmak zorunda kaldık. Borçluluk oranlarımızı 4’ün de altına çekmeyi hedefliyoruz.”

Uygun : “Manisa Santralimizle ilgili Adımımız Türkiye için Çok Büyük Bir İhracat Adımıdır”

Uygun, Manisa Doğalgaz Çevrim Santralinin elden çıkarılması için EPDK’ya başvuru konusu sorulduğunda ise şunları kaydetti: Birçok enerji şirketi rekabet şansı kalmayan doğalgaz çevrim santrallerini birer birer kapatıyor. 2 gün önce de Manisa Santralimizin lisansının sonlandırılması için başvurduk; amacımız diğer santrallerimizde yaptığımız gibi paketleyip yurtdışında bir bölgede hayata geçirmek. Bu Türkiye için aslında çok büyük bir ihracat adımıdır. Biz işlerimizi de yurtdışına götürerek ciddi bir ihracat atağı yapmış durumdayız.”

 Yatırımlarımız devam ediyor..

 Aksa Enerji CEO’su Cüneyt Uygun Bloomberg HT’ye verdiği röportajda, Afrika’daki yatırımları ile ilgili şu sözleri söyledi:

“Afrika bugün 650 milyon kişinin elektrik düğmesine bile dokunmadığı bir yer..Gana ilk projemizdir, 370 megawatt’lık bir kurulu güce ulaşacağız.”

Uygun, Endonezya’daki yatırımlar hakkında da onların beklentisinin 35 bin megavat’tı ama bunun 20’sinin bile daha gerçekleşmediğine, çok işin var ama çok da ağır bir bürokrasi var olduğunu belirtti ve şu sözlerle devam etti: “İlerliyoruz fakat daha kontrat aşamasına getirdiğimiz bir süreç yok. Mali’de de bir kapasite büyütme ve süre uzatma planımız var. En kısa zamanda oraya gidip Bakan’ı da ziyaret edip tekrardan görüşmeye başlayacağız.”

Kaynak: Bloomberg HT

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.