30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“Üstesinden Gelemeyeceğimiz Hiçbir Zorluk ve Sıkıntının Olamayacağına İnanıyorum”

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Türkiye İklimlendirme Endüstrisinin önemli kuruluşlarından ALDAĞ A.Ş.’nin İcra Kurulu Başkanı Rebii Dağoğlu, 2019 yılına dair beklentilerini açıkladı.

Türkiye İklimlendirme Endüstrisinin köklü kuruluşlarından ALDAĞ A.Ş.’nin İcra Kurulu Başkanı Rebii Dağoğlu, 2019 yılına dair beklentilerini açıkladı. Dağoğlu, 2018 yılının çok ciddi zorluklar ile geçtiğini, döviz kurlarındaki istikrarsızlığın, yüksek faiz oranları ve yüksek enflasyon ile birlikte üretim maliyetleri üzerinde ciddi baskı oluşturduğunu söyledi.

Piyasada oluşan nakit sıkışıklığının firmaların ödemelerine de yansıdığını ve 2019 yılının ciddi ekonomik ve jeopolitik krizlere gebe olduğunu, Türk girişimcisinin kendisini olası olumsuz koşullara karşı koruma altına alması gerektiğini belirtti. Rebii Dağoğlu sözlerine şu sözlerle devam etti:

“2019 yılında kur seviyelerini belirleyecek en önemli unsur, hükümetin mali disipline sadık kalması ve ülke ekonomisine yurt dışından giren doğrudan yatırımlar ve portföy yatırımlarının miktarı olacak. Bunun yanı sıra net ihracat ve turizm gelirlerinin de yakından takip edilmesi gerekiyor. Ayrıca cari transferler de kur seviyesinin belirlenmesinde önemli rol oynayacak.

İmar barışı ve bedelli askerlik uygulamalarından elde edilen gelir, hükümetin piyasadaki canlanmayı artırıcı önlemler alma konusunda elini rahatlattı. Mart ayındaki yerel seçimler ve Suriye’deki askeri gelişmeler, 2019 yılındaki gidişat açısından belirleyici olacak.”

“Şirketin katma değerli ürünler geliştirmesine olanak sağlayacak Ar-Ge harcamalarında ise tersine, ciddi bir artış yapılacak.”

2019 yılı itibari ile Türk ekonomisinde pek çok firma gibi Aldağ A.Ş. de bütçesindeki bazı harcama kalemlerinde tasarrufa gittiğini belirten Dağoğlu:

“Ancak şirketin katma değerli ürünler geliştirmesine olanak sağlayacak Ar-Ge harcamalarında ise tersine, ciddi bir artış yapılacak. Aynı zamanda enerji verimliliği, çevre politikaları, kadınların iş gücüne katılımı, çalışan eğitimi gibi pek çok konuda hem şirket faaliyetlerine bütçe ayrılacak hem de şirket dışındaki STK faaliyetlerine verilen destek devam edecek.” dedi.

“Üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir zorluk ve sıkıntının olamayacağına inanıyorum.”

Dağoğlu sözlerini şu şekilde tamamladı:

“2019 yılının ülkemiz ve tüm sektörümüz adına önemli kazanımların yaşanacağı bir yıl olmasını diliyorum. Türk insanı el ele verdikten, birlik ve beraberlik bilinci içinde olduktan sonra, uzlaşma ve diyalog kültürünün sağlanması koşuluyla, üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir zorluk ve sıkıntının olamayacağına inanıyorum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.