30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Üretim Tesislerinin Santral Sahalarının Belirlenmesine Yönelik Karar!

ANKARA (Enerji Portalı) – EPDK, elektrik piyasası önlisans ve lisanslara konu üretim tesislerinin santral sahalarının belirlenmesine yönelik kurul kararı 17 Nisan 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayınlandı.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) tarafından 17.04.2021 tarihli ev 31457 sayılı Resmi Gazete’de 10142 numaralı kararı şu şekilde:

“Enerji Piyasası Düzenleme Kurulunun 15.04.2021 tarihli toplantısında; ekteki Elektrik Piyasasında Önlisans veya Lisanslara Konu Üretim Tesislerinin Santral Sahalarının Belirlenmesine İlişkin Usul ve Esaslarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kararın kabul edilerek Resmi Gazete’de yayımlanmak üzere Cumhurbaşkanlığına gönderilmesine karar verilmiştir.”

Ekte yer alan kararda şu noktalar dikkat çekti:

Elektrik piyasası önlisans ve lisanslara konu üretim tesislerinin santral sahalarının belirlenmesine yönelik EPDK’nın kurul kararına göre, santral alanı; elektrik üretiminin gerçekleştirilmesine ilişkin türbin, motor, generatör vb. teçhizatın bulunduğu tesisler ile tesisin çalışması ve işletilmesi için gerekli olan idari birimler, yangın müdahale birimleri, yangın suyu depoları, arıtma tesisleri, yardımcı yakıt depoları, acil durum jeneratörleri, depolar, atölyeler vb. gibi destek ünitelerinin bir arada yer aldığı alanı ifade ediyor.

Elektrik üretim tesisleri için verilen önlisans veya üretim lisansına güvenlik bandı da dahil olmak üzere santral sahası olarak; santral alanı ile bulunması halinde şalt sahası, talep edilmesi halinde sosyal alan ve dördüncü fıkrada belirtilen diğer alanlar ile ilgili maddesinde belirtilen alanları çevreleyen bütünleşik sahanın koordinatları derç edilecek. Diğer unsurlara ilişkin veriler EPDK başvuru sisteminde tutulacak.

Üretim tesis sahasının bütünleşik olması zorunlu tutulurken santral sahası oluşturan alanlar ya da unsurlar arasında teknik gerekler dışında makul mesafeler bırakılabilecek. Bu mesafelerin mevzuatta tanımlanan hakların fazladan elde edilmesini amçlayan kullanımları makul mesafe olarak değerlendirilmeyecek. Ayrıca, santral sahası koridor oluşturmak suretiyle genişletilemeyecek. Ancak, kömür yakıtlı üretim tesislerinde maden işletme ruhsat sahası içerisinde kalacak ve bir koridorla santral sahasına birleştirilecek şekilde oluşturulan alan santral sahasına ilave edilebilecek.

Karara göre, birden çok kaynaklı elektrik üretim tesislerinde kurulabilecek yardımcı kaynağa dayalı ünitelerin toplam mekanik gücü de belirlendi. Tesis edilecek yardımcı kaynağa dayalı ünitelerin mekanik kurulu gücü toplamda 100 megavatı geçmeyecek.

Bir elektrik üretimi tesisinin elektrik enerjisi ihtiyacını karşıladığı sanayi tesisinin birden çok bağımsız alan üzerinde kurulmuş olması halinde, söz konusu tesisin santral sahası olarak, talep edilmesi halinde, elektrik enerjisi ihtiyacını aynı baradan karşılaması ve aynı tüzel kişiliğe ait tüketim tesislerinin yer aldığı bağımsız alanların tamamı santral sahası olarak lisansına derç edilecek.

Kararın tamamına ulaşmak için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.