30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Ürdün Güneş Enerji Sistemlerinde Yüzde 35 Yerli Ürün Kullanacak

Ürdün’de Güneş PV enerji projeleri için yerli içerik şartı zorunlu hale getirme önerisi Ürdün Parlamentosu tarafından tartışmaya alınıyor.

Ürdün Parlamentosu ülkenin yenilenebilir enerjinin düzenlemesi kapsamında güneş enerjisi projelerinin geliştirilmesi için yerel kullanımı arttırmak için bir yasa önerisini tartışıyor. Ürdün merkezli danışman Sina Endüstriyel Projeler A.Ş.’nin İş Planlama ve Strateji Müdürü’nün Pv dergisine aktardığı bilgiye göre, yerel yenilenebilir enerji ve sürdürülebilirlik kuruluşu olan Ali Suleiman, şimdiden konuyu yetkililere aktaracak bir mektup sundu. Dernek görüşüne göre, ülke genelinde PV de yenilenebilir kaynakların geliştirilmesini engelleyebilecek mevzuat gelecek dönemler için büyük önem taşıyor.

Teklife göre, tüm güneş PV projeleri için% 35’e varan bir proje zorunlu hale getirilebilir. Şu anda, “Ürdün menşeli etiketleme” diye adlandırılan yenilenebilir enerji güç sistemleri, geliştiricilerini% 15’lik ilave bir ek prim tarifesine hak ediyor.

PV şartı için yerli içerik kurallarının oluşturulması kuşkusuz Ürdün güneş pazarını yavaşlatacak, hatta durduracak şeklinde yorumlar yapılıyor.  Ancak Ürdün’de Her zaman yerel üreticileri teşvik etmek ve ekonomiyi canlandırmak için adımlar atılmaya çalışılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.