30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Ünlü Olimpik Stat, Kendi Enerjisini Üretecek

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Oslo’daki Bislett Stadyumu’na 212,22 kilovat gücünde bir fotovoltaik sistem kuruldu.

Bislett Stadyumu’nda haziran sonunda devreye giren güneş enerjisi sistemi, stadın yıllık 150 bin kilovatsaatlik elektrik ihtiyacını karşılayacak.

Sistemin kurulumu gerçekleştiren Abmas Elektro’nun genel müdürü Jan Erik Johansen, hükümetin kendi karbon emisyonlarını 2030’a kadar yüzde 40 azaltmayı taahhüt ettiğini belirterek, “Bislett Stadı’na güneş enerjisi sistemi kurulması bunun ilk adımlardan biri ve bu hedefe doğru önemli bir işaret.” dedi.

Johansen, Norveç’teki fotovoltaik pazarın şuan başlama aşamasında olduğunu ancak yüksek bir büyüme beklediklerini dile getirdi.

Orjinal Bislett stadyumu 1917 ve 1922 yılları arasında inşa edildi. Burada 1946’da Avrupa Atletizm Şampiyonası ve 1952’de Olimpiyat Kış Oyunları gibi çeşitli şampiyonalar düzenlendi. 2004 yılında eski stadyumun yerini yenisi aldı. Bir futbol stadyumu ve bir atletizm pisti var. 15 bin 500 sandalyenin 3.500’ü kapalı.

654 Panasonic HIT® N325 modüllü fotovoltaik tesis, stadyumun doğu ve batı tarafında iki parçadan oluşuyor. Modüller tribün çatılar üzerine kuruldu. Düz çatılardaki kurulumdan dolayı, bunları en uygun yönde yerleştirmek mümkün oldu.

Norveç’te 2017 yılında 17 megavatlık güneş enerjisi gücü kurulmuştu. Uzmanlar, gelecek 3 ila 5 yıl içinde her yıl yüzde 35’lik bir büyüme bekliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.