30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Ünlü Ada Ülkesi, 1,5 yılda “Güneş” Devrimi Yapacak

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Okyanusya’da yer alan ada ülkesi Palau, gelecek 1,5 yıl içerisinde tüm elektrik ihtiyacını güneş enerjisinden karşılamayı hedefliyor. Palau, hedefine ulaşması halinde yüzde 100 yenilenebilir enerjiye en hızlı geçiş sağlayan ülke olacak.

Pasifik ülkesi Palau, 2019’un sonuna kadar dizel satın almayı bırakmayı ve yüzde 100 güneş enerjisine geçmeyi planlıyor.

Bozulmamış bir cennet köşesi gibi kendini koruyan bir ada ülkesi olan Palau, neredeyse tüm elektriğini dizel yakıttan yararlanarak karşılıyor fakat bu hem adanın doğasına zarar veriyor hem de çok pahalı olduğu için bütçeyi olumsuz etkiliyor. Yıllık asgari ücretin 5 bin dolar olduğu Palau’da yaşayan biri, ortalama bir Amerikalıdan iki kat daha fazla elektrik faturası ödüyor.

Yeni bir deneyimin eşiğinde olan Palau, 2019’un sonuna kadar yüzde 100 yenilenebilir enerjiye geçmek için hazırlanan programı uygulamaya koydu. Bu dönüşüm planlanan sürede gerçekleştirebilirse Palau yenilenebilir enerjiye en hızlı geçiş yapan ülke unvanını alacak.

– Program iki aşamada tamamlanacak

GridMarket’in 2018’in ikinci çeyreğinde çalışmaya başladığı Palau’da, ilk güneş enerjisi projeleri yıl sonuna kadar kurulacak. Kurulumların ilk aşaması tamamlandığında yüzde 45 solarizasyon oranına ulaşacak olan Palau, ikinci aşama kurumlarının tamamlanmasının ardından 2019’da yüzde 100 temiz enerjiye geçmiş olacak.

Elektrik ihtiyacının yüzde 90’ını dizel yakarak sağlayan hükümet, vatandaşları için maliyeti sübvanse etmek zorunda. Ülkede gerçekleştirilmesi planlanan yenilenebilir enerji devrimi, hem tasarrufların artmasına hem de ekonominin büyümesine yardımcı olacak. Şu anda tüketicilerden daha fazla elektrik tüketen Palau’daki işletmeler, bir kilovat saat için 38 sent ödüyor.

Çalışmaların ardındaki ortaklar diğer küçük ada ülkelerinin de aynı şeyi yapmasına yardımcı olmayı planlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.