30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Üniversitenin Enerji Verimliliği ve Su Yönetimi Başarıları

MALATYA (Enerji Portalı) – İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, İnönü Üniversitesi’nin Enerji Verimliliği ve Su Yönetimi alanlarındaki başarılarını duyurdu.

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, resmi Twitter hesabından “Kaynaklarımızı verimli ve tasarruflu kullanmak için önemli çalışmalar yaptık” açıklamasıyla paylaşımda bulundu. Rektör Kızılay‘ın paylaşımında şunlar yer aldı:

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yayınlanan Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı kapsamında Üniversitemizin Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanlığı bünyesinde Enerji Yönetimi ve Verimliliği Birimi 2020 yılında oluşturulmuştur.

Enerji verimliliği projeleri

Üniversimizin 2020 yılındaki enerji verimliliği projeleri, YEVDES (Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği Destekleme Programı) Sıralamsında 97 puanla Türkiye1.si oldu

Sıfır atık projesi

Üniversitemizde Sıfır Atık Projesi kapsamında Elektronik Atık Yönetim Sistemi kullanılmaktadır.

Enerji tasarrufu

Kampüs içerisindeki binalara dış cephe izolasyonu yapılarak doğal gaz tüketimi ve enerji tasarrufuna gidilmiştir.

Güneş enerjisi

Malatya OSB MYO’da fotovoltaik 30 kW, Yaşam Merkezi binamızda ise fotovoltaik 20 kW gücünde piller ile güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştürmekteyiz.

Elektrikli otomobiller

Malatya OSB MYO ve Yaşam Merkezi binalarımızda elektrikli otomobiller için çift çıkışlı şarj istasyonu bulunmaktadır.

Kontrol ve izleme otomasyonu

Üniversitemizin 7 adet içme su kuyusu ve deposu, kontrol ve izleme otomasyonuyla kontrol edilmektedir.

Su tasarrufu

Su tüketiminin tamamen öz kaynaklarımızdan karşılanmasıyla, su faturalarından yıllık yaklaşık 4.000.000 TL tutarında tasarruf elde edilmiştir.

Elektrik tasarrufu

SCADA sayesinde su kuyular ve depolarında bulunan motorların çalışma süreleri %69 oranında tasarruf yapılmıştır. Bu da elektrik tüketiminde %63 oranında ve yıllık yaklaşık 800.000 TL tutarında tasarrufun elde edilmesini sağlamıştır.

Su üretimi

Su üretiminde %67 oranında tasarruf yapılmıştır. Su varlığımız ve potansiyelimiz verilendirilmiştir.

Çevre sulama ve içme suyu

Diş Hekimliği, Tıp, Eczacılık, Sağlık Bilimleri Fakülteleri ile Tıp Lojmanlarında kullanılan çevre sulama suyu ve Eczacılık, Sağlık Bilimleri Fakülteleri, Diş Hekimliği Fakülteleri ile Turgut Özal Tıp Merkezimizin içme suyu öz kaynaklardan karşılanmaya başlamıştır.

Sıfır atık belgesi

Temel seviye sıfır atık belgesi alındı.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.