30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Üniversitelerin ve Sektörün İhtiyacı: Enerji Bilim Kurulu

Not: Bulunduğumuz süreçte dikkatimi çeken bir kavramı kendi dilim döndüğünce anlatarak belki bir parça ‘virüs’ duymak istemeyenlere hayalimi dile getiriyorum.

Eyyub URAL(Köşe Yazısı) – Toplum olarak farklı bir süreçten geçtiğimiz doğru. Zaten bizim jenerasyonun görmediği ne kaldı bilmiyorum. Gündem her yerde olduğu gibi ‘corona‘ ve bu konuda herkesin dile getirdiği şeyleri dile getirmek istemiyorum. Benim bakış açıma göre tedbir almaktan başka yapabileceğimiz çok bir şeyin olmadığı yönünde. Zaten bizden de istenen alınan tedbir önlemlerine uyarak kendimize ve çevremize zarar vermemek.

Dünyadaki gelişmelerde farklılık gösteriyor, mesela Çin‘de vakaların azaldığı bilgisini oradan görüştüğüm arkadaşlardan öğrendim. Fakat virüsün merkezi Avrupa‘ya kaydığı için özellikle yaşlı nüfüsu ciddi manada etkilediği kesin. Bizim toplumun en kıymet verdiği şey olan büyüklerimize biraz daha dikkat etmemiz gerekiyor.

Enerji sektöründekiler evden neler yapabilir?

Enerji sektörüne bakınca da ister istemez bir durgunluk göze çarpıyor. Alınan tedbirler güzel evde çalışma sistemine geçen bir çok firma açıklamalar yapıyor. En büyük temennimiz personel azaltma gibi bir durumun yaşanmaması. Özel sektörün yöneticileri sanıyorum ki bu süreç ve sonrası için planlamalarını yapıyordur. Bir fikir olarak reklam çalışmaları belki sektörün şu anki durağanlığı fırsata dönüştürmede yardımcı olabilir. Burada asla yanlış düşünmemek gerekir.

Firmalar için reklam ve bilinçlendirme çabaları aslında şu anda tam zamanı olarak görülmektedir. Evlerine çekilmiş olan insanların bir çoğu sosyal medyada dolaşıyor. Bu durumda firmalar yenilenebilir enerji kaynakları ve enerji verimliliği konusunda yaptıkları işleri daha rahat sunabilirler. Ayrıca yurt dışından getirilen cihaz ve malzeme tedariği konusunda ar-ge çalışmaları yapmak için belki bir enerji bilim kuruluda enerji sektörünün oluşturması gerekiyor.

Bir çok enerji derneği, üst düzey firma yöneticileri, sanayiciler, sektör paydaşları bu bilim kurulunu dile getirebilirler. Unutulmamalı ki enerji tüm topluma dokunan bir kavram ama farkında değiliz.Yaşanan sıkıntılı süreçte yapılması gerekenler ve sonrası için çeşitli açıklamaları yapacak henüz hiç kimse yok. İşte bu yüzden böyle bir enerji bilim kuruluna ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Bilgilerin farklı kaynaklardan bilinçsizce çeşitli sosyal medya organlarından paylaşılması yerine bu bilim kurulunda dile getirilerek kamuoyuna sunulabilir ve firmalarla birlikte topluma rehber olabilir.

Ar-ge burada en önemli adım olur şüphesiz. Yani neleri üretebiliriz artık bunun üzerinde biraz daha durulması gerekli diye düşünüyorum. Çünkü enerji sektörü ar-ge için en müsait alan olarak duruyor karşımızda. Sadece üretmek de değil zaten mevcut durumu yukarıya çekmek bile çok büyük başarılar getirir. Ayrıca sağlık sektörüne bulunduğu bu süreçte destek verecek bir alanda çalışma yapılması da elzemdir.

Enerji Bilim Kurulu için üniversiteler…

Enerji bilim kurulu için bir diğer alan üniversiteler. YÖK’ün uzaktan eğitim modeli açıklaması aklıma farklı bir fikir de getirdi. Herkesin duyduğu klişe laflar vardır. İşte mesela ‘üniversite de gördüğümüzü hiç kullanmadık’ veya ‘bu konu nerede karşımıza çıkacak’ gibi. Benim fikrim YÖK‘ün uzaktan eğitim modeline firmaları da dahil ederek bazı derslerin firma yönetici veya yetkilileri tarafından verilmesi.Yani mesela bir enerji sistemleri mühendisliği öğrencisi GES kurulum sürecini baştan sona bu yöneticilerden dinlesin.

Burada asla hocalarımıza saygısızlık niyetiyle yazmıyorum. Benim derdim üniversite-sektör işbirliği. Piyasa ağzından bazı derslerin alınması öğrenciler için hem bir ufuk hem de kendini yetiştirme fırsatı sunacağını düşünüyorum. Öğrenciler tüm süreçleri yetkili ağızdan dinleyerek hangi adımlara dikkat edeceğini öğrenir ve ilerde yapacağı işler içinde kendine bir yol haritası çizebilir.

Bu durum aslında firmalarında avantajına olacağını düşünüyorum. Hem bilimsel yöntemlerin, ar-ge çalışmalarının, laboratuvar imkanlarının olduğu bir üniversite ile iş birliği yapması hem de piyasada aradığı mühendisi kendisi eğiterek eğitim boyunca gözlem yapmasına olanak durumu ortaya çıkacaktır. Bir nevi mülakat sürecini eğitim sürecinde tamamlayacaktır.

Yani işin özü bir adım atılmalı, teknolojiyi biraz daha farklı amaçlarla kullanarak sektöre çok daha güzel hizmetler verilmeli. Bu süreçte sektöre yine sektörün kendisi sahip çıkmazsa birlik olup adımlar dile getirilmezse bir çok firma için acı bir son oluşabilir. Bizde enerji sektörü çalışanları olarak sürekli yeni fikirlerle kendimiz yenilemeliyiz. En azından çaba göstermeliyiz…

Saygılar…

Köşe Yazarı

Eyyub Ural

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.