30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Üniversite Öğrencileri Güneş Enerjisiyle Çalışan Drone Geliştirdi

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Singapur Ulusal Üniversitesi (NUS) öğrencileri, pile yada başka bir enerji depolamasına gerek kalmadan tamamen güneş enerjisiyle çalışan drone geliştirdi.

Üniversitenin internet sitesinden edinilen bilgiye göre, 6 yıldır üniversitenin Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Aaron Danner’ın danışmanlığında bir grup öğrenci tamamen güneş enerjisiyle çalışan bir drone yapımı için çalışıyor.

2012’deki ilk prototip, güneş pillerinden elde edilen uçuş gücünün sadece yüzde 45’ini gerçekleştirdi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Danner, uçağın boyutu için ağırlığının son derece hafif olduğunu belirterek, “Güneş ışığı olduğu sürece drone saatlerce uçabilir. Geleneksel quadcopter dronlarının aksine, drone’larımız yerleşik akülerde kullanılmaz ve dolayısıyla uçuş süresiyle sınırlı değildir. Herhangi bir düz yüzeye iniş ve yerden yüksek bir şekilde uçma kabiliyeti, pratik uygulama için uygun olmasını sağlıyor.” ifadelerini kullandı.

Mevcut prototip hafif karbon fiber kullanılarak tasarlandı, yaklaşık 4 metrekarelik bir yüzey alanına sahip ve toplamda sadece 2,6 kilogram ağırlığında.

Güneş enerjisiyle doğrudan enerji üreten drone, bunu herhangi bir batarya sistemine aktarmayarak direkt drone’u çalıştırıyor. 10 metrelik irtifaya ulaşabilen drone’un, üzerindeki GPS sistemi ile otonom olarak da çalışabiliyor.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.