30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Umman, Yenilenebilir Enerji Proje Geliştirmelerinde BP İle Ortak Oldu

UMMAN ( Enerji Portalı ) – İngiliz enerji devi BP, Ortadoğu ülkelerinden olan Umman’a gigawatt’lık rüzgar, güneş ve yeşil hidrojen projelerinin geliştirilmesi konusunda destek verecek.

Umman Enerji ve Maden Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, BP, 2030 yılına kadar birden fazla gigawatt’lık yenilenebilir enerji ve yeşil hidrojen projelerinin geliştirilmesi konusunda bir anlaşma yaptıklarını belirttiler.

Yapılan anlaşmaya göre, BP’nin 8 bin km2’lık arazide analizler yaparak, güneş ve rüzgar enerji projelerinin en uygun yerlerinin tespit edileceğini açıkladı. Belirlenen yerlerde projelerin geliştirilmesi konusunda ise Umman hükümeti destek verecek. Bu alandaki yenilenebilir enerji kaynakları, hem yerel hem de küresel ihracat pazarlarını hedefleyen yeşil hidrojen projelerinin geliştirilmesi için de kullanılacak.

Umman’ın Enerji ve Mineraller Bakanı Mohammed Al Rumhy, ortaklığın 2030 yılına kadar yenilenebilir kaynakların penetrasyonunu %39’a çıkarma hedefini içeren ülkenin 2040 Vizyonunu gerçekleştirme yolunda önemli bir adım olduğunu söyledi.

BP CEO’su Bernard Looney, “Bu projeler, Umman’ın düşük karbonlu enerji hedeflerini destekleyerek rüzgar, güneş ve yeşil hidrojeni farklı ve entegre bir şekilde bir araya getirecek” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.