30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Umman, 500MW Ibri 2 Güneş Solar Tarlasının Açılışını Yaptı

UMMAN (Enerji Portalı )-ACWA Power, Gulf Investment Corporation ve Kuveytli geliştirici Alternative Energy Projects Co. tarafından sadece 13 ayda inşa edilen Ad-Dhahirah vilayetindeki elektrik santralini yaklaşık 1,5 milyon çift yüzeyli panel oluşturuyor.

ACWA Power, Ibri 2’nin Umman’ın ulusal yenilenebilir enerji programı kapsamında başlatılan ve ana ulusal şebekeye bağlanan ilk güneşten bağımsız enerji projesi olduğunu söyledi.
Umman’ın “en büyük şebeke ölçekli yenilenebilir enerji projesi” olan 500 MW Ibri 2 güneş sahasının arkasındaki geliştiriciler, bugün 13 aylık bir inşaat süresinin ardından tesisin açılışını yaptı.

Suudi enerji şirketi ACWA Power, 417 milyon dolarlık, 1,5 milyonluk panelli tesisin arkasındaki bir geliştirme konsorsiyumunun parçası olan bugün, “[Covid-19] salgınının bir sonucu olarak tedarik zincirindeki kesintilere” rağmen sitenin tamamlandığını duyurdu.
ACWA, Umman’ın Ad-Dhahirah vilayetindeki 50.000 eve yetecek kadar elektrik üretecek olan güneş enerjisi santralinin, devlete ait kamu kuruluşu Umman Elektrik ve Su Tedarik Şirketi‘ne 15 yıllık bir sözleşme kapsamında elektrik satacağını söyledi. ACWA, elektrik şirketinin Ibri 2’de üretilen elektrik için ne kadar ödeyeceğini belirtmedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.