30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Ümit Şahin Kimdir?

Ümit Şahin Kimdir? Hangi Görevlerde Bulunmuştur.

Ümit Şahin İstanbul Politikalar Merkezi Kıdemli Uzmanı ve Mercator-İPM Burs Programı İklim Değişikliği jüri üyesidir.

Şahin, Üç Ekoloji dergisinin yayın yönetmenliğini yürütmektedir. Açık Radyo’da Ömer Madra ile birlikte “Açık Yeşil” adlı bir radyo programını hazırlayıp sunmaktadır. Yeşil Gazete’de ekoloji editörlüğü ve yazarlık yapmaktadır. Yeşil Düşünce Derneği’nin proje danışmanlarından olan Ümit Şahin, ayrıca İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde “Çevre Haberciliği” dersini vermektedir.

1990’ların başından bu yana yeşil hareketin, nükleer karşıtı mücadelenin ve insan hakları hareketinin içindedir. 90′lı yıllarda Nükleer Karşıtı Platform içinde çalışmış, 1996′da haftalık nükleer karşıtı gazete Akkuyu Postası’nı çıkartmıştır. Türkiye’nin nükleer enerji planlarında son duruma dair bir makalesi 2012′de Friedrich Ebert Stiftung’un birkaç dilde yayınladığı “The End of Nuclear Energy? International Perspectives after Fukushima” başlıklı kitapta yer almıştır.

Çevre İçin Hekimler Derneği’nin kurucularından olup, 2002-2006 yılları arasında derneğin başkanlığını yapmıştır. 2007’de Türkiye Yeşilleri tarafından yürütülen “Türkiye Kyoto’yu İmzala!” kampanyasının koordinatörlüğünü yürütmüştür. 2010-2012 arasında Yeşiller Partisi’nin eşsözcülüğü görevinde bulunmuştur. Şu anda Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi’nin Parti Meclisi üyesidir.

2003 yılında yeşil politika ve özgürlükçü düşünce dergisi Üç Ekoloji’yi kurmuştur. Ömer Madra ile yaptığı söyleşilerden oluşan “Niçin Daha Fazla Bekleyemeyiz: Küresel Isınma ve İklim Krizi” adlı kitap 2007 yılında Agora Kitaplığı tarafından yayımlanmıştır. Yeni İnsan Yayınları’ndan 2012’de çıkan “Yeşil Ekonomi” adlı kitabın editörlüğünü Ahmet Atıl Aşıcı ile birlikte yapmıştır. Editörlüğünü, eş yazarlığını ve bölüm yazarlığını yaptığı çevre sağlığı, yeşil politika ve insan hakları ile ilgili çeşitli popüler ve akademik kitapları vardır.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden 1991 yılında mezun olan Ümit Şahin, 2000 yılında halk sağlığı konusunda doktora derecesini almış ve çevre sağlığı üzerine çalışmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.