30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Uluslararası Güneş Enerjisi Birliğinin Vizyonu Küresel Sürdürülebilir Kalkınmaya Katkı Sunmak

11 Mart’ta Yeni Delhi’de Uluslararası Güneş Enerji Birliği’nin (ISA) kurucu konferansı vesilesiyle, Uluslararası Enerji Ajansı’ndan yapılan analiz, ISA’nın güneş enerjisi dağıtımı için 2030 yılına kadar 1000 milyar ABD Doları’ndan fazla yatırım gerçekleştirme vizyonunu gösterdi.

IEA’nın piyasa tahminleri, tüm uygun ülkelerin İttifak’a katılmaları halinde, ISA ülkelerindeki birikmiş güneş enerjisi kapasitesinin 2022 yılında 700 GW’yi aşabileceği yönünde. Bu da şimdiye kadar küresel güneş enerjisinin% 80’inden fazlasının ve neredeyse iki katı kapasitenin olabileceğini gösteriyor. Bu başarı, küresel güneş dağıtımının IEA Sürdürülebilir Kalkınma Senaryosu (SDS) hedefleriyle uyumlu hale getirilmesinde kritik bir adım olacak gözüküyor.

IEA’nın görüşüne göre, ISA, yatırım risklerinin en önemli engellerden biri olmaya devam ettiği gelişmekte olan ülkelerde dağıtımın daha da hızlandırılması ve güneş maliyetlerinin azaltılmasında özellikle önemli bir rol oynayabilir. Ayrıca, ISA, yüz milyonlarca insanın yaşam kalitesini artırabilecek potansiyel olumlu etkilerle enerji erişimini hızlandırmada çok önemli rol olabileceğini paylaşıyor.

IEA, ISA’nın hedefleri güneş PV’si için toplu talep yaratmak ve yatırım riskini azaltmak için ödüllendirmektedir. Finansal risk yönetimi yaklaşımları, yatırım için şeffaf ve sağlam düzenleyici ve politika çerçeveleriyle tamamlandığında etkilidir. IEA, düzenleyici konulara açıklık getirmek, ortak standartları geliştirmek, yatırım çekmek ve yenilikçi finansman modelleri geliştirmek için her türlü planı güçlü bir şekilde desteklemektedir.

IEA İcra Direktörü Dr. Fatih Birol, “Hindistan Başbakanı Modi ve Fransa Başkanı Macron’u güneş enerjisinin daha iddialı bir şekilde uygulanmasına yönelik küresel liderliğinden ötürü tebrik ediyorum” dedi. “Geçenlerde çok büyük teşvikler gördük, büyük çaplı maliyet azaltma ve güneş enerjisi ilaveleri diğer elektrik kaynaklarından daha hızlı büyüyordu. Ancak ilerlemenin bir hayli gelişmesi ve gelişmekte olan birçok ülkede, yüksek yatırım riski ve sistem maliyetleri nedeniyle hâlâ durgunluk sürmektedir. ISA, bu konuların ele alınmasında ve güneş enerjisi dağıtımının ve enerji erişiminin hızlandırılmasında önemli bir rol oynayabilir. ” şeklinde sözlerini sürdürdü.

Dünya Enerji Görünümü 2017’de tanıtılan IEA’nın SDS’si, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma gündeminin anahtar enerji ile ilgili bileşenlerine ulaşmak için bir yol belirliyor: 2030 yılına kadar modern enerjiye evrensel erişim, iklim değişikliği ile mücadele için acil eylem planları- Paris ile uyumlu anlaşma ve hava kalitesini iyileştirmeye yönelik önlemler.

IEA, Nisan 2017’den bu yana ISA’ya gözlemci olmak ve İttifak’ı iddialı hedeflerine ulaşmada desteklemek için onurlandırıldı. Bu amaçla IEA ve ISA, Hindistan Maliye Bakanı Bay Arun Jaitley ve Güç ve Yeni ve Yenilenebilir Enerji Bakanı R. K. Singh’in varlığında 10 Mart’ta Güneş Enerjisinin Teşviki ve Küresel İşbirliği Konusunda Ortak Deklarasyon imzaladılar. iea.org

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.