30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Uluslararası Gelişmeler Petrol Fiyatlarını Etkiliyor

ANKARA (Enerji Portalı) – ETK Uzmanları Derneği, uluslararası gelişmeleri baz alarak son 6 ay içindeki petrol fiyatları görünümünü inceledi.

Son 6 ay içindeki petrol fiyatlarının değişimi, çeşitli kaynaklarca uluslararası gelişmeler baz alınarak incelenmiştir. ETK Uzmanları Derneği’nin hazırladığı bu çalışmada petrol fiyatlarını etkileyen gelişmeler grafik üzerinde gösterilmiştir.

Petrol fiyatlarını etkilediği düşünülen gelişmeler şu şekilde özetlenebilir:

  • 23 Haziran 2018 tarihinde OPEC ve OPEC dışı 10 ülke toplamda 1 milyon varil/ gün üretim artışında anlaştı.
  • 24 Haziran 2018 tarihinde ABD, İran’a uygulayacağı yaptırımları sertleştirdi ve İran’dan petrol ihracatını 4 Kasım 2018 tarihine kadar sıfıra indirmeyen ülkelere yaptırım tehdidinde bulundu.
  • 6 Ağustos 2018 tarihinde ABD, İran’a yönelik yaptırımların ilk kısmını yürürlüğe koyarken AB’nin Engelleme Mevzuatını reddetti.
  • 24 Eylül 2018 tarihinde üst düzey tüccarlar ve analistler APPEC’de 4 yıldır ilk defa 100 $/varil petrol fiyatını konuşmaya başladı.
  • 3 Ekim 2018 tarihinde Rusya ve Suudi Arabistan rekor seviyede ham petrol üretimi gerçekleştirdi.
  • 5 Kasım 2018 tarihinde İran yaptırımlarının ikinci kısmı Çin ve Hindistan dahil 8 önemli ülke muaf tutularak başladı.
  • 6 Kasım 2018 tarihinde Uluslararası Enerji Ajansı, ABD’nin ham petrol üretiminin 2019 yılı ortalarında 12 varil/ gün seviyesini aşacağı öngörüsünde bulundu.
  • 12 Kasım 2018 tarihinde Suudi Arabistan’ın, OPEC’in Aralık ayındaki toplantıda ham petrol üretiminde 1 milyon varil/gün kısıntıya gitmesi önerisinden sonra Trump, sosyal medyada OPEC ile ilgili üretimde kısıntıya gitmemesi konusunda paylaşım yapmıştı.

Grafikte, OPEC ülkelerinin ham petrol üretim miktarı görülmektedir. Şubat ayında 32.5 milyon varil/ gün olan petrol üretimi Mayıs ayında 32 milyon varil/ gün altına düşmüştür. Haziran ayı ortası itibariyle petrol üretiminde yükseliş başlamıştır ve Ekim ayının ortasına doğru üretim sabitleşmiştir.

Uluslararası Enerji Ajansı kaynaklı ABD Petrol Üretimi grafiğinde ise Şubat ayından itibaren ekim ortalarına kadar genel bir artış olduğu görülmektedir.

Uluslararası Enerji Ajansı kaynaklı Petrol Piyasası Dengesi grafiği, 2018 yılı için ilk 4 ayda arz- talep dengesi hakkında bilgi vermektedir. Grafik aynı zamanda 2019 yılı ilk 4 ay için arz- talep dengesi, stok değişimi hakkında tahminler sunmaktadır. Grafiğe göre 2019 yılında petrol piyasası için hem arz hem talep artacak.

Kaynak: ETK Uzmanları Derneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.