30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı’ndan Gelecek Yıl Uyarısı

ANKARA (Enerji Portalı)-Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Birol, gelecek yıl enerji arzında sıkışıklık yaşanacağı uyarısında bulundu.

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başkanı Fatih Birol, Çin’in tüketiminin artmakta olduğu ortamda göreceli olarak çok az yeni LNG’nin piyasaya gelmekte olduğuna işaret ederek gelecek yıl enerji arzında yetersizlik olabileceği uyarısında bulundu.

Avrupa hükümetlerinin enerji güvenliğini sağlamak adına geçen yıl pek çok doğru karar aldıklarını ifade eden Birol, ılıman geçen kışın ve Çin’deki zayıflığın etkisiyle bu kışın şanslı bir şekilde atlatıldığını belirtti.

Ancak gelecek kışın o kadar kolay geçmeyebileceği uyarısında bulunan Birol, bu yıl piyasaya ek 23 milyar metreküp LNG gelmesi beklendiğini ve bunun yüzde 80’inin Çin’e gitmesi büyük olasılık olduğunu vurguladı.

Birol, “Avrupa yeterli LNG terminali inşa etmiş olsa bile, ithal edecek yeterli gazı bulamayabilir, bu nedenle Avrupa’da gelecek kıs bu kış kadar kolay olmayacak. Rahatlamak ve kutlama yapmak için doğru zaman değil” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.