30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı: Sanayi ve Teknoloji Sektörü

ANKARA (Enerji Portalı) – Enerji Verimliliği ve Çevre Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanan Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı’nın Sanayi ve Teknoloji Sektörü kısmı yazımızda…

Ulusal ve uluslararası işbirlikleri ile proses verimliliği, enerji yönetimi, endüstriyel simbiyoz, yeşil OSB’lerin oluşturulması gibi başlıklarda çalışmalar gerçekleştirildi.

Verimlilik Artırıcı Proje destek programına 500-1.000 TEP arası işletmeler de dahil edildi.

Projelerin yatırım bedeli bir milyon Türk Lirasından beş milyon Türk Lirasına, destek oranı ise %20’den %30’a artırıldı. Gönüllü anlaşmaların destek miktarı iki yüz bin TL’den bir milyon TL’ye, enerji gider oranı %20’den %30’a çıkartıldı.

Uygulaması tamamlanan 67 Verimlilik Artırıcı Projeye 9.171.744 TL tutarında destek ödemesi yapıldı. Projelerin toplam yatırım tutarı 38.393.646 TL olurken, 21.484.987 TL parasal tasarruf sağlandı.

Yetkinlik ve Dijital Dönüşüm Merkezleri (Model Fabrikalar) ile İnovasyon Merkezleri kurulması faaliyetleri kapsamında Ankara’nın ardından Bursa, İzmir, Gaziantep, Mersin, Kayseri ve Konya’da da bu merkezlerin kurulmasına yönelik çalışmalar gerçekleştirildi.

Ulusal Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi Veri Tabanının Geliştirilmesi ve Türkiye’de Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerde Enerji Verimli Motorların Teşvik Edilmesi Projeleri yürütüldü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.