30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Ülkelerin Yenilenebilir Enerji Yatırımı Çekiciliği İncelendi

İSTANBUL (Enerji Portalı) – 140 ülkede denetim faaliyeti yürüten EY, yılda iki kere hazırladığı Renewable Energy Country Attractivenes Index (REACI) raporunu paylaştı.

EY raporda 40 ülkenin yenilenebilir enerji yatırımları açısından yatırımcılar için ne kadar ve neden çekici olduğunu veya olmadığını kısaca açıklıyor.

EY’nin Mayıs 2019 raporuna göre, 17 ülkenin çekiciliği artarken 23 ülkenin çekilik indeksinde düşüş gerçekleşti. Fransa, Güney Kore, Vietnam, Kazakistan, Norveç ve Finlandiya yatırım çekiciliğinde ön plana çıkan ülkeler oldu.

Fransa denizüstü RES yatırımları il;, Güney Kore GES ve RES potansiyelleri ile; Vietnam güneş enerjisi teşvikleri ile başta yüzer şekilde olmak GES ve RES projeleri ile; Kazakistan GES ve RES eklemeleri ile; Norveç büyük rüzgar çiftliği ve alım garantileri ile; Finlandiya denizüstü RES kurulumu ihale ve teşvikleri ile çekiciliğini artırdı.

Hollanda 2030 yılı iklim hedeflerinin ve 2020 yılı yenilenebilir enerji kaynaklarının payının düşük olması ile; Meksika düzenlemeyi planladığı yenilenebilir enerji ihalesini iptal ederek piyasada belirsizliklere neden olması ile; Tayvan deniz üstü RES’lerdeki teşvik oranını düşürerek alım sözleşmelerinin iptal edilmesine sebep olması ile; Pakistan planladığı projeleri gerçekleştirmede sıkıntı yaşaması ile çekiciliğini düşüren ülkelerden oldu.

Çalışmaya göre, ülkelerin çekicilik indeksleri ve teknolojilere göre spesifik değerleri şu şekilde belirlenmiş:

Raporda, en çekici ülkeler Çin, ABD ve Fransa olurken Peru, Finlandiya ve Endonezya ise en az çekici ülkeler oldu.

Türkiye’nin çekicilik indeksinde ise düşme yaşandığı ifade ediliyor. Yeni duruma göre Türkiye, bir önceki değeri olan 18’den 22 dereceye düştü.

EY REACI May 2019 Report’u indirmek için enerjiportali.com/wp-content/uploads/2019/06/EY-REACI-May-2019-Report.pdf/ Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Dünya Enerji Haberleri için enerjiportali.com/category/dünya Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.