30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Ülkelerin Fosil Yakıt Tüketiminde Azaltıma Gidilecek

ANKARA (Enerji Portalı) – Türkiye Kömür Üreticileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Hüseyin Erdoğan, bu yıl eylül ayı dâhil yaklaşık 53 milyon ton linyit, 888 bin tonda taşkömürü üretimi gerçekleştirildiğini söyledi.

Kömür rezervinin, son yıllardaki sondajlı arama çalışmaları ile birlikte yaklaşık 21 milyar tona yaklaştığını belirten Türkiye Kömür Üreticileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Hüseyin Erdoğan, bu yıl eylül ayı dâhil yaklaşık 53 milyon ton linyit, 888 bin tonda taşkömürü üretimi gerçekleştirildiğini söyledi.

TÜÎK verilerine göre 2021 yılında eylül ayı dâhil yaklaşık 53 milyon ton linyit; 888 bin ton taşkömürü üretimi gerçekleştirildiğini belirten Erdoğan, “Özel sektör, linyit üretiminin yüzde 45’ini karşılarken, TKİ’nin payı ise yüzde 34 seviyesindedir. EÜAŞ ise yüzde 18 ile linyit üretiminde 3. sırada yer alıyor.” dedi.

“Yerli kaynağımızdan sonuna kadar faydalanacağız”

Paris îklim Anlaşması ile ülkelerin fosil yakıt tüketiminde azaltıma gideceğini belirten Erdoğan, “Anlaşma, ülkelerin ihtiyaçları doğrultusunda sera gazı azaltma çalışmalarının devam ettirilmesi, taraf olan ülkelere finansman ve teknoloji desteği verilerek konu ile ilgili bilincin oluşturulmasını ve arttırılmasını içeriyor Bu anlaşma uzun bir dönemi kapsamakta ve ülkemiz açısından bir anda kömürden uzaklaşması söz konusu olamaz.” dedi.

10 yılı içinde üretimde bir kısıtlamayla gidilmeyeceğini belirten Erdoğan, uygun teknolojileri kullanarak çevreye saygılı bir şekilde iş sağlığı güvenliği tedbirleri çerçevesinde üretime devam edilebileceğini söyledi Dünyada büyük ölçüde sera gazı salımı yapan ülkeler kömür üretimlerini 2050-2060’lı yıllara kadar sürdüreceklerini belirten Erdoğan, “Yüzde İlik kirletme payına sahip bir ülke olarak üzerimize düşen sorumluluğun bilincinde, yerli kaynağımızdan sonuna kadar faydalanacağız.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.