30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Ülkeler Arası ‘Nükleer Enerji Yeşil mi?’ Tartışması Yaşandı!

FRANSA (Enerji Portalı)- Paris ve Berlin arasında, nükleer enerjinin AB taksonomisinde hangi sınıfta olması gerektiği konusu tartışmaya sebep oldu.

Nükleer enerjinin AB’nin yaklaşmakta olan yeşil finans taksonomisine dahil edilmesine ilişkin anlaşmazlık, Fransa ve Almanya arasında enerji geçişi konusunda uzun süredir devam eden bölünmeleri canlandırdı.

Nükleer enerji düşük karbon emisyonlu hedefi büyük ölçüde karşılasa da, WWF (Dünya Doğayı Koruma Vakfı)’nin Yeşil Finans Müdür Yardımcısı Jochen Krimphoff şu açıklamada bulundu:

“Nükleer enerjiyi yeşil finansa dahil etmek mümkün olmadı. Çünkü atık arıtımı için bilimsel bir kanıt yoktu. Bu, sektörün her iki gereksinimi de karşılamadığı anlamına geliyor.”

AB’nin taksonomisi ile ilgili müzakerelerin başlamasından bu yana Fransa, Almanya’nın itirazı da dahil olmak üzere nükleer enerjiyi yeniden tanımlamaya çalışıyorlar.

Fransız Maliye Bakanı Bruno Le Maire, Ekim ayının sonunda Yeşil Fonu doldurma konferansında, “Fransa nükleer enerjinin bu eko-etiketin bir parçası olması gerektiğini savunacak.” dedi.

Fransız bakan, “Ekolojik dönüşümde başarılı olamayız ve nükleer enerji olmadan küresel ısınmayla mücadelede amacımızı gerçekleştiremeyiz.” dedi.

Almanya Enerji Bakanı Andreas Feicht, AB enerji bakanlarının Eylül ayında yaptığı bir toplantıda “Nükleer enerji ne güvenli, ne de sürdürülebilir ne de maliyet etkindir. Nükleer santrallerin ömrünü uzatmak için AB finans fikrini reddediyoruz.” dedi.

Euractiv

Dünya Enerji Haberleri için enerjiportali.com/category/dünya Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.