30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Ufuk2020’de Enerji Alanında Türk Firmaların Başarısı!

ANKARA (Enerji Portalı) – Ufuk2020 Koordinatörlüğü Destekleme Programı’ndan faydalanan LANDE koordinatörlüğündeki proje Avrupa Komisyonu tarafından desteklenecek.

15 Ocak 2020 tarihinde kapanan Enerji Verimliliği 2020 yılı çağrı başlıklarına Türkiye’den 8 projede toplamda 13 kurum/kuruluş başvuru yapıldı. Başvurulardan 3 tanesi koordinatör kuruluş olarak gerçekleşti.

Bu kapsamda Türkiye’den 7 farklı kuruluşun yer aldığı  3 proje desteklenmiş olup, yaklaşık 1.3 milyon avroluk fon geri dönüşü sağlandı.

Fonlanan projelerde bir tanesi olan ECO-Qube projesinin koordinasyonu Türkiye’den LANDE kuruluşu tarafından yapıldı. Proje, Avrupa Komisyonu’nun değerlendirmesi neticesinde 15 üzerinden 14 puan almayı hak kazandı.

LANDE kuruluşu proje yazma sürecinde Ufuk2020 Koordinatörlük Desteğinden de faydalandı. Veri merkezlerinin enerji verimliliğine yönelik çözümler üretmeyi hedefleyen projede Türkiye’den ayrıca ENDOKS ve Design & Simulation Technologies firmaları ortak olarak yer alıyor.

Evlerin ve küçük işletmelerin enerji tüketimlerinin optimize edilmesini ve binaların enerji performans değerlendirilmesini hedefleyen Auto-DAN akronimli projede de Arçelik kuruluşumuz ortak olarak yer aldı. 

Enerji tüketim davranışlarının dönüşümüne yönelik çözümlerin üretilmesini hedefleyen ENCHANT akronimli projede ise Türkiye’den İzmir Ekonomi Üniversitesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Gediz Elektrik Perakende kuruluşları yer aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.