30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


UEA: “Yenilenebilir Enerji Kullanımı Fosil Yakıtları Geçecek”

PARİS (Enerji Portalı) – Uluslararası Enerji Ajansı’nın yayınladığı Dünya Enerji Görünümü Raporu, hükümetlerin dünyayı daha yeşil hale getirmek için hareket etmesi ve iklim değişikliğiyle mücadele etmesi gerektiğini vurguluyor.

Rüzgar ve güneş enerjileri dünyanın dört bir yanında yükseliyor. Bunun sebebi ise düşen fiyatlar ve proaktif hükümet politikaları olarak gösteriliyor. Ancak bu ilerleme orman yangınları ve kasırgalar gibi iklim değişikliğinin etkilerini dengelemek için yeterli değildir. Çünkü yenilenebilir enerji kaynaklarından enerji üretimi aralıklıdır ve depolamaya ihtiyaç duyarlar.

Ülkeler Sürdürülebilir Hedefler Peşinde

Uluslararası Enerji Ajansı’nın yayınladığı Dünya Enerji Görünümü Raporu, hükümetlerin dünyayı daha yeşil hale getirmek için hareket etmesi ve iklim değişikliğiyle mücadele etmesi gerektiği bir tema sunuyor. Özellikle, kömür ağırlıklı Çin ve Hindistan aktif olarak sürdürülebilir hedefler peşinde. Geçen hafta yayınlanan analizde, doğal gazın bu süreçte oynayacağı rol üzerinde duruluyor. Analizde bir başka deyişle, rüzgar kesilirse veya güneş artık parlamazsa modern tesislerin hızlı bir şekilde devreye gireceğine değiniliyor.

Kulkarni: “2026’da Yeni Tesislerin % 61’i Yenilenebilirden”

Atlanta’da GE Power Ürün Yönetimi Genel Müdürü Amit Kulkarni bir röportajda şu sözleri söyledi: “Gazın geleceğine baktığımızda, uzun vadede biz bu sürecin içindeyiz. Şebekeye beslenen enerjinin daha fazla yenilenebilir enerji kaynaklı olduğunu görüyoruz ve daha esnek doğal gaz santralleri göreceğiz.”

GE Power, 2026 yılına kadar tüm yeni tesislerin % 61’inin yenilenebilir enerji kaynaklı olmasını beklediğini söyledi. Ulusal Ekonomik Araştırma Bürosu’na göre, “hızlı tepki veren” fosil yakıt teknolojilerinde % 1’lik bir artış, uzun vadede yenilenebilir kaynaklarda yüzde 88’lik bir artışa neden olmaktadır.

Yenilenebilir Enerji Kurulum Maliyetleri Azalıyor

Aslında, fotovoltaik ve rüzgar teknolojisi fiyatları düşüş gösteriyor. Uluslararası Yenilenebilir Enerji Derneği, çatı katı güneş paneli fiyatlarının 2010’dan bu yana  %80, rüzgar türbini fiyatlarının ise 2009’dan bu yana % 38 oranında düştüğünü belirtti. Bu arada, Uluslararası Enerji Ajansı’nın Dünya Enerji Görünümü’nde 2040 yılına kadar dünya elektrik üretiminin çeyreğinin % 40’ı seviyesinde yenilenebilir enerji büyümesi olacağı tahmin ediliyor.

Uluslararası Enerji Ajansı, kömürün enerji piyasaları için en büyük enerji kaynağı olmaya devam edeceğini ve doğal gazın ikinci en büyük enerji kaynağı olacağını söylüyor. Bunun yanı sıra en büyük kömür tüketen ülkeler bile hala yenilenebilir hedeflerini artırıyor. Ancak enerji ajansının raporunda, kömür tüketiminin 2025 yılında zirveye ulaşacağını ve yenilenebilir enerji kaynaklarının 2040 yılına kadar kömür kullanımını geçeceğini belirtti.

Kaynak: Forbes

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.