30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.
kontek enerji


UEA: “Türkiye Jeotermal ve Biyoenerji Alanında Kapasitesini Artırmayı Başaracak”

İSTANBUL (Enerji Portalı) – UEA’nın yayınladığı ve önümüzdeki beş̧ yıl içinde yenilenebilir enerji alanında gerçekleşmesi beklenen gelişmelerin analiz edildiği raporuna göre; Türkiye jeotermal ve biyoenerji alanında kapasitesini artırmayı başaracak ülkelerin başında geliyor.

Uluslararası Enerji Ajansı (UEA/International Energy Agency, IEA)’nın yayınladığı ve önümüzdeki beş̧ yıl içinde yenilenebilir enerji alanında gerçekleşmesi beklenen gelişmelerin analiz edildiği IEA Renewables 2O18 Analysis and Forecasts to 2O23 (Yenilenebilir Enerji 2018 Raporu 2023)’e Yönelik Analiz ve Tahminler) raporuna göre; Türkiye jeotermal ve biyoenerji alanında kapasitesini artırmayı başaracak ülkelerin başında geliyor.

“Jeotermal enerjide Türkiye, Kenya ve Filipinler ile yüzde 30 artış olacak.”

Rapora göre; önümüzdeki beş yıl içinde jeotermal enerjide kapasite yüzde 28 ya da 4 GW artışla, 17 GW seviyesine ulaşacak. Bu artışın yüzde 70’i ise gelişmekte olan ülkelerden gelecek. Buna göre Çin hariç Asya-Pasifik bölgesinde beklenen artış 2 GW ile başı çekiyor. Türkiye, Kenya ve Filipinler ise artışı yüzde 30’undan sorumlu olacak.

“Türkiye’nin jeotermal kapasitesini 70 MW artıracağı tahmin ediliyor.”

Raporda 2023’e kadar Türkiye’nin jeotermal kapasitesini 70 MW artıracağı tahmini yer alıyor. TEİAŞ verilerine göre; 30 Eylül 2018 itibarıyla Türkiye’nin jeotermal kurulu gücü, 43 aktif santralle 1.199 MW seviyesinde yer alıyor. Bu kaynaktan üretim, tüm üretimin ise yüzde 1,4’ünü teşkil ediyor. Türkiye’nin en büyük JES’i ise Zorlu Enerji tarafından işletilen 165 MW’lık Kızıldere JES olarak kaydediliyor.

“Türkiye’nin biyoenerji alanında önemli yatırımlar yapacağı öngörülüyor.”

Raporda, 2018-2023 döneminde, biyoenerjide küresel kurulu gücün 37 GW artışla 158 GW’a ulaşacağı bilgisi yer alıyor. Türkiye’nin biyoenerji alanında önemli yatırımlar yapacağı öngörüldüğü ifade ediliyor.

İlgili raporada buradan ulaşabilirsiniz: IEA Renewables 2O18 Analysis and Forecasts to 2O23 (Yenilenebilir Enerji 2018 Raporu 2023’e Yönelik Analiz ve Tahminler)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir