30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


UEA: Temiz Enerji Yatırımı Hâlâ Yeterli Değil

FRANSA (Enerji Portalı)-Uluslararası Enerji Ajansı’nın (UEA) raporuna göre; temiz enerji yatırımı 2030 yılına kadar yılda 2 trilyon doları aşabilir. Raporda yer alan değerlendirmelere göre bu yatırım yeterli düzeyde görülmüyor.

Uluslararası Enerji Ajansı’nın analizine göre, temiz enerji yatırımı, 2030 yılına kadar yılda 2 trilyon doları aşabilir. Bu rakam bugüne kıyasla yüzde 50’nin üzerinde bir artışa işaret ediyor.

Dünya Enerji Görünümü 2022 raporunda, bu artışa rağmen, 2050 yılına kadar net sıfır emisyon senaryosu için 2030 yılına kadar enerji yatırımının yıllık 4 trilyon doları aşması gerekeceği yönündeki iddiasını yineledi.

UEA’nın raporunda, enerji sektörüne yeni yatırımcıları çekme ihtiyacının altı çizildi.

1.5 santigrat derece hedefine ulaşmak söz konusu olduğunda, insan kaynaklı karbondioksit emisyonlarını 2050 yılına kadar net sıfıra indirmek çok önemli görülüyor.

UEA Başkanı Fatih Birol’a göre, meydana gelen değişiklikler sismik gibi görünüyor.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin bir sonucu olarak, enerji piyasaları ve politikaları sadece şu an için değil, on yıllar boyunca değişti. Bugünün politika ayarlarında bile, enerji dünyası gözlerimizin önünde çarpıcı bir şekilde değişiyor” şeklinde konuştu.

Birol sözlerine şöyle devam etti: Hükümet tepkileri, bu süreci daha temiz, daha uygun maliyetli ve daha güvenli bir enerji sistemine doğru tarihi ve kesin bir dönüm noktası haline getirmeyi vaat ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.