30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


UEA: “Sermaye Büyüdükçe Enerji Yatırımları Artacak”

PARİS (Enerji Portalı) – Çalışmalarıyla enerjinin güvenilirliğini, karşılanabilirliğini ve sürdürülebilirliğini artıracak politikaları savunan Uluslararası Enerji Ajansı, dünyadaki enerji yatırımlarını incelediği “Dünya Enerji Yatırımları 2018” isimli raporu hazırladı.

Petrol, gaz ve kömür arz ve talebi, yenilenebilir enerji teknolojileri, elektrik piyasaları, enerji verimliliği, enerjiye erişim ve çok daha fazlası dahil olmak üzere tüm enerji konularını inceleyen Uluslararası Enerji Ajansı “Dünya Enerji Yatırımları”nı inceleyerek 2018 yılı için bir rapor hazırladı.

Dünya Enerji Yatırımları 2018” raporu şu maddeler ile özetlenebilir:

 • Rapora göre toplam enerji yatırımları bu yıl da düşmeye devam etti. Geçen yıla göre, küresel enerji yatırımları % 2 oranında bir düşüş yaşayarak 1,8 Trilyon dolara geriledi.
 • Stokların daha temiz enerji kaynaklarına yöneltilmesinde bir duraklama oldu.
 • UEA’ya göre ulaşım ve ısınmada elektriğin payı artmaya devam ederken, elektrikli araç sektöründe önemli büyüme kaydedilecek. Dünya genelinde 2017’de yaklaşık 1,1 milyon elektrikli araç satılırken, bu sayının 2030’a kadar % 33 oranında artması bekleniyor.
 • Hazırlanan çalışmaya göre enerji verimliliği ile ilgili harcamalar artış gösterdi fakat enerji verimliliği politikalarının hayata geçirilmesi yavaşladı.
 • Enerji sektörü sermayesi büyüdükçe, elektrik talebi ve yatırım arasındaki ilişki de gelişmeye devam etti.
 • Raporda her ne kadar yenilenebilir enerjiye yatırım % 7 azalmış olsa da, yaklaşık 300 milyar $ ile, 2017 yılında enerji üretimi harcamalarının üçte ikisini oluşturduğu bilgisi verildi.
 • Rapora göre petrokimyasal sektörü gelişiyor, petrol ve gaz endüstrisi kısa dönemli projelere ve hızla azalan üretimlere doğru gelişme gösteriyor.
 • Özel sektör liderliğindeki enerji yatırımlarının payının son 5 yılda azaldığı belirtiliyor.
 • UEA hazırladığı bu raporda enerji sektöründe Ar-Ge yatırımlarının 2017 yılında bir önceki yıla göre % 8 artarak 27 milyar $’a ulaştığını açıkladı. Bu artışta düşük karbon teknolojilerine yapılan yatırımların etkili olduğunu belirtti.
 • Dünyadaki iklim değişikliği hedeflerine ulaşmak için karbon yakalama, kullanım ve depolama yatırımlarının artırılmasına yönelik yeni yaklaşımlara ihtiyaç olduğu da çalışmada yer alıyor.
 • Elektrikli pillerin enerji sektöründe giderek daha fazla yayıldığı ancak etkilerinin, büyük ölçüde enerji sektörünün dışındaki yatırım maliyetlerine bağlı olacağı da çalışmadaki değerlendirmeler arasında yer alıyor.

Dünya Enerji Yatırımları 2018 (IEA World Energy Investment 2018) özetine buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: World Energy Investment 2018, IEA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.