30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


UEA, Petrol Şirketlerini Sera Gazı Konusunda Uyardı

PARİS (Enerji Portalı) – Uluslararası Enerji Ajansı-UEA Pazartesi günü (20.01.2020) petrol ve gaz şirketlerinin düşük karbonlu enerjilere yatırım yapması konusunda açıklamalarda bulundu.

Uluslararası Enerji Ajansı-UEA Pazartesi günü (20.01.2020) yaptığı açıklamada petrol ve gaz şirketlerinin düşük karbonlu enerjilere yatırımlarını artırmaları gerektiğini bildirdi. UEA, aksi takdirde uzun vadeli karlarını ve sosyal kabullerini tehdit edebilecek artan tepkilerle karşılaşabileceklerini söyledi.

Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu’nda sunulan bir raporda UEA, yerkürenin küresel ısınmayı dizginlemek için giderek temiz enerjiye geçişi benimsemekte olması nedeniyle petrol ve gaz şirketlerinin kritik bir sorunla yüz yüze olduğunu dile getirdi.

Enerji bağlantılı sera gazı salınımları 2018 yılında rekor düzeye yükseldi!

UEA’nın açıkladığına göre küresel enerji bağlantılı salınımların yaklaşık %15’i petrol ve gazın toprak altından çıkarılmasından tüketicilere ulaştırılmasına kadar geçen süreçte ortaya çıkıyor. Enerji bağlantılı sera gazı salınımları 2018 yılında rekor düzeye yükseldi.

Sanayileşmiş ülkelere enerji konularında önerilerde bulunan Paris merkezli ajans, petrol ve gaz şirketlerinin 2015 Paris iklim anlaşması doğrultusunda salınımlarını azaltmak doğrultusunda nasıl davranacaklarını açıklamaları için artan istemle karşı karşıya oldukları yorumunda bulunuyor.

UEA’nın İcra Direktörü Fatih Birol, bir açıklamasında, “Endüstrinin her bir parçası nasıl tepki vereceğini düşünmek zorunda. Açıkçası, hiçbir şey yapmamak bir seçenek değil.” yorumunda bulundu.

Kaynak: Reuters

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.