30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


UEA, Çin’in 2040’ta En Büyük Doğal Gaz Alıcısı Olmasını Bekliyor

PARİS (Enerji Portalı) – Uluslararası Enerji Ajansı’nın “Dünya Enerji Görünümü” raporuna göre, küresel talebin öncüsü olan Çin’in, 2040’a kadar Avrupa Birliği seviyesine yaklaşan net ithalatlarıyla dünyanın en büyük gaz alım ülkesi olacağı tahmin ediliyor.

Rapora göre Çin, geçen yıl en büyük ikinci LNG ithalatçısı olarak Güney Kore’yi geçti ve Japonya’yı da geçmek üzere. 2040’a kadar, AB’ye giren hacimlerden en büyük satın alıcı, en fazla 4 milyar metreküp alırken, Çin 369 milyar metreküp gaz satın almış olacak. Aradaki fark geçen yıl 243 milyar kadar büyüktü.

Raporda Çin’in enerji piyasasında süper güç olarak ortaya çıkmasının, LNG ihraç edenlere fayda sağlayacağı öngörülüyor. Sibirya Gücü olarak bilinen Çin’e yakıt tedarik etmek için ilk bağlantısını gelecek yıl tamamlayacak olan Rus gaz boru hattı tedarikçisi Gazprom PJSC gibi.

Uluslararası Enerji Ajansı’nın “Dünya Enerji Görünümü” raporuna göre Çin, 2020’lerin ortasına kadar AB’nin gaz talebi hacimlerini aşacak. Çin’in gaz talebi 2040 yılına kadar 710 milyar metreküplere çıkarak üç katına ulaşacak ve yaklaşık toplam talep artışının %30’unu oluşturacak.

Rusya, 2040 yılında toplam ithalatta yüzde 37’lik bir paya sahip olan AB’nin en büyük tek doğalgaz tedarikçisi olmaya devam ediyor.

Kaynak: Bloomberg

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.