30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Ucuz Güneş Enerji Sistemlerinden Uzak Durun!

Kerem ÇİLLİ (Köşe Yazısı) – Güneş enerjisinden elektrik üretimi konusunda en azından fiyat alayım dediğinizde farklı farklı fiyatlarla karşılaşmanız çok doğal . Bunun nedenleri ayrıca tartışılabilir ancak farklı sistemlerin olduğunu aynı görünen farklı özelliklerde olan güneş panellerinin olduğunu belirtmiştik.

Bu konuda makale ve videomuz bulunmakta:

Bu video makalede özellikle sektörde “akıllı inverter” olarak satılan cihaz ve akülü sistemler üzerine bilgiler vermeye, 3 bin TL 5 bin TL 8 bin TL gibi rakamlara bunun neden olamayacağını anlatmaya çalışacağım. Ucuz güneş enerji sistemlerinden uzak durun mağdur olmayın.

Hazır sistemler hangi bileşenlerden oluşur?

Akıllı solar inverter

En temel bileşen “akıllı inverter” adı verilen bütün herşeyin bu cihaza bağlandığı her şeyi yöneten kısımdır. PWM ve MPPT olarak adlandırılan 2 türü bulunur. Bir çok firma tarafından ülkemize getirilmektedir. Aşağıdaki resimde ne demek istediğimi anlayacaksınız. Cihaz özelinde şunları söyleyebilirim. Fiyatı cidden uygun, ekstra malzemelere ihtiyaç yok her şey içerisinde. Bu sebeple çok tercih ediliyor. Cihaz kötü demiyorum yanlış anlaşılma olmasın, sorun şu ki bu cihaza ezbere, hesap yapılmadan, müşteri ihtiyaçları göz önünde bulundurulmadan akü gücü bağlanıyor. Bu da problemleri beraberinde getiriyor.

Aküler

Aslında bu sistemin kullanıcısını mağdur eden kısmı akü diyebilirim. Ama kabahat akünün kendisinde değil “al abi, al abla bu sistem yeterli” diyen satıcılarda…

Çağrı merkezimize o kadar çok telefon geliyor ki, aynı zamanda e-postalar… insanlar yaşadıkları mağduriyetleri anlatıyorlar; Akülerin şarj tutmamasından, aldıkları yerin ilgilenmemesinden veya onlara ulaşamamalarından, bir grup daha akü alsam çözüm olur mu diye soranlardan , garanti den değişmiyorlar neden diyenlerden, bahsediyorum size… İnternette şikayetlerle ilgili web sitelerinden araştırınız lütfen, bizim söylediklerimizle benzer şeyleri yaşayanlar göreceksiniz. Temel neden 3000 TL 5000 TL 8000 TL gibi rakamlara tüm evinin elektrik ihtiyacının bu sistemle karşılanabileceğini zannetmekten kaynaklanıyor. Bu mümkün değil ; 5-10 bin liralık akülü sistem kullanarak evinizin enerji ihtiyacının tamamını karşılamanız mümkün değil. Detaylıca videomuzda bahsediyorum.

Akü çeşitlerini ve fiyatlarını incelediğimiz videomuzun linki buradaki videomuzun içerisinde bulabilirsiniz. Bu tarz 3-5 bin liralık sistem kuran küçük yatırımcı genelde ya 10 TL tasarruf sağladım diyor veya değişmedi veya faturam arttı… Temel neden aküler belli bir seviyenin altında şebeke elektriğinden kendini doldurmaya çalışması. Kullandığınız akü kalitesi akünüzün şarj deşarj sayısı ve sizin kullanım şeklinize göre zaman içerisinde bu yatırım sizi eninde sonunda memnun etmiyor…

Güvenlik Ekipmanları ve Kablo

Bir çok firmanın sigorta dahi kullanmadan yaptıkları kurulumları internette paylaştıklarını görünce “eyvah” diyorum. Bu iş bu kadar hafife alınacak bir iş değil. Lütfen dikkat ediniz. Kablonun kalınlığı sigortalar sizi risklere karşı korur, rastgele seçilemez.

Peki çözüm önerisi var mı ?

Güneş enerjisi ile ilgileniyorsanız geleceğe yönelik sistemler veya o sistemlere entegre olabilecek cihazlar alın. Örneğin “akıllı inverter” tek yönlü bir cihazdır. Fişe takarsınız ancak sadece içeri doğru yüklere veya akülere doğru enerji verir) diyelim ki enerji satışı çok cazip bir hal aldı, bu cihaz ile dışarı (şebekeye doğru) elektrik veremezsiniz.

Önerim; şebeke bağlantılı , çift yönlü şebeke bağlantısız veya hibrid bir cihaz almanız yönünde olacaktır. Hatta daha düşük yatırım bütçeli güneş enerjisine giriş yöntemi ise 1 adet panel 1 adet mikro inverterdir. Bu konuda da videomuzun içerisindeki kartları takip ederseniz bütün bu çözümlerden fiyatlarından bahsettiğimiz videolara da ulaşabilirsiniz.

Kanalıma Abone Olun!
Köşe Yazarı:

Kerem ÇİLLİ

Teknik Destek Mühendisi
keremcilli@technicall.com.tr 

kerem çilli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.