JAPONYA (Enerji Portalı) – Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA), Japonya’da Fukuşima nükleer felaketinin ardından santraldeki tanklarda saklanan yüklü miktarda radyoaktif suyun ortadan kaldırılmasına ilişkin acil eylem planı çağrısında bulundu.

Japonya’da 11 Mart 2011’de meydana gelen 9 büyüklüğündeki deprem ve sonrasında oluşan tsunami, Fukuşima nükleer santralindeki üç reaktörün çekirdeklerinde erimeye ve radyoaktif sızıntıya neden olmuştu. Bu döneme kadar radyoaktif sızıntılar tanklarda saklanıyordu. UAEA uzmanlarından oluşan 13 kişilik heyet, bir hafta süren incelemeden sonra Tokyo’da basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Uzmanlar, yaklaşık bir milyon ton radyoaktif suyun santralin güvenliği açısından kritik olduğunu, suyun santralin bulunduğu bölgede yüzlerce tankta saklanmasının sadece geçici bir çözüm olabileceğini ve acil olarak buradan çıkarılması gerektiğini söyledi.

“Sızıntının tamamen kontrol altına alınması için uzun yıllar gerekecek”

Japonya yönetimi, radyoaktif suyun Pasifik Okyanusu’na kontrollü salımı olasılığının de içinde bulunduğu beş seçenek üzerinde duruyor. Nükleer uzmanlar, suyun okyanusa bırakılmasını tek gerçekçi seçenek olarak nitelendiriyor fakat balıkçılar ve halk buna karşı çıkıyor. Fukuşima’daki sızıntının tamamen kontrol altına alınıp santralin tasfiye edilmesinin on yıllar süreceği tahmin ediliyor.