30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Tuz Gölü Doğal Gaz Depolama Tesisi Genişletme Çalışmaları Başlıyor

AKSARAY (Enerji Portalı) – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Aksaray’daki Tuz Gölü Doğal Gaz Depolama Genişletme Projesinin temelini atmak ve bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere bugün Aksaray’da olacak.

Bakan Dönmez, Türkiye için çok önemli projelerden bir tanesi olan Tuz Gölü Doğal Gaz Depolama Tesisi çalışmaları için Aksaray’da olacak.

Dönmez bugünkü ziyaretinde,  2011 yılında Aksaray ili Sultanhanı ilçesinde yapım çalışmaları başlatılan Tuz Gölü Doğal Gaz Depolama Tesisi Genişletme Projesi’nin temelini atacak.

Dönmez, gerçekleştireceği Aksaray ziyaretinde ilk olarak valiliği ziyaret edecek. Bakan Dönmez’in buradaki ziyaretlerinin ardından Sultanhanı ilçesine hareket edeceği bildirildi.

AK Parti Aksaray İl Başkanı Hüseyin Altınsoy, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Dönmez, Sultanhanı ilçesinde 2011 yılının Haziran ayında temel atılan ve inşaat çalışmaları hedeflenen program dahlinde devam eden Tuz Gölü Doğal Gaz Depolama Tesisinde Genişletme Projesi’nin temelini atacak. Yapılacak olan çalışmanın şimdiden ilimize ve ülkemize hayırlar getirmesini temenni ediyorum.”

Tuz Gölü Doğal Gaz Depolama Tesisi

Tuz Gölü Doğal Gaz Depolama Tesisi Genişletme Projesi Hakkında:

40 km güneyinde yer almakta ve boru hatları (Hirfanlı Barajı’ndan Yeraltı Gaz Deposu (UGS) sahalarına giden temiz su hattı, UGS sahalarından Tuz Gölüne tuzlu su tahliye hattı ve Doğu Anadolu Doğal Gaz  Ana İletim Hattı’na doğalgaz iltisak hattı), pompa istasyonları ve depolama tankları, enerji nakil hatları, yüzey tesisleri ve UGS Siteleri gibi bileşenlerden oluşmaktadır. UGS Projesi’nin arazi iktisabı (LAC) süreci, 3 Ekim 2007 tarihinde 1423 sayılı Onay uyarınca BOTAŞ bünyesindeki Arazi ve Kamulaştırma Dairesi tarafından başlatılmıştır. İlk tazminat ödemeleri 2012 yılının Aralık ayında yapılmıştır.

Mevcut UGS Projesi devam etmekte ve iyi bir ilerleme göstermektedir; on iki mağarada sondaj çalışmaları tamamlanmıştır ve liç ve ilk gaz doldurma çalışmalarına devam edilmektedir. Mağaralar, yer yüzeyinin yaklaşık 1100 – 1450 m altına yerleştirilmiştir. Her bir mağaranın geometrik hacmi, 630.000 m3 – 750.000 m3 arasında olacaktır. İlk üç mağara 2017 yılından bu yana faaliyettedir ve depolama kapasitesi 0,25 bcm’ye ulaşmıştır. On iki mağara, 2021 yılında operasyonel olacak ve depolama kapasitesi 1,2 bcm’ye ulaşacaktır.

(GSEP), mevcut mağaralarla benzer özelliklere sahip ek tuz mağaraları inşa etmek suretiyle, UGS Projesinin mevcut kapasitesini 1,2 bcm’den 5,4 bcm’ye çıkarmayı planlanmaktadır. Mevcut UGS Proje tesislerine ek olarak, aşağıdaki bileşenler inşa edilecektir:

  • 4.2 bcm depolama kapasitesine sahip 40 + 8 (yedek) mağara,
  • 1 yüzey tesisi:
  •  1 doğal gaz bağlantı boru hattı ((Mevcut Doğu Anadolu Doğal Gaz Ana İletim Hattı Proje sahasının Kayseri-Konya-Seydişehir kesimleri arasında (Proje sahasının 23 km kuzeyinde))
  •  1 temiz su boru hattı,
  •  1 tuzlu su tahliye boru hattı,
  •  Saha boru hatları
  •  4 pompa istasyonu,
  •  Enerji iletim hatları (ETL’ler),
  •  Erişim yolları ve diğer ilgili yapılar.
Tuz Gölü Doğal Gaz Depolama Tesisi

Projenin inşaat aşamasının 2019’un ikinci çeyreğinde başlaması ve 2023’ün son çeyreğinde tamamlanması planlanmaktadır. İnşa aşamasının tamamlanmasından sonra, Proje için yaklaşık 30 yıllık bir işletme dönemi öngörülmektedir.

Tuz Gölü Doğal Gaz Depolama Genişletme Projesi Yeniden Yerleşim Eylem Planı’nı okumak için enerjiportali.com//wp-content/uploads/2019/07/Tuz-Gölü-Doğal-Gaz-Depolama-Genişletme-Projesi-Yeniden-Yerleşim-Eylem-Planı.pdf Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.