30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Türkoğlu: İTEP’i Doğal Gaz Piyasası’nda Da Uygulayacağız

4.Enerji Ticareti ve Tedariği Zirvesi’nin (ISTRADE 2019) ikinci gününde gerçekleşen “Bölgesel Doğal Gaz Ticareti” panelinde EPİAŞ Genel Müdürü konuşma yaptı. Türkoğlu, ileri tarihli ürünlerin geliştirilerek İTEP modelinin doğal gaz piyasasında da vadeli ürünlerin hizmete açılması için çalışmalar yapıldığını ve bu konuyla ilgili olarak Bakanlıkla ve EPDK ile temas halinde olduklarını söyledi.

Piyasaların güvenilir, şeffaf ve adil olması hedefiyle EPİAŞ’ın adımlarını attığını dile getiren Türkoğlu, bu amaçla Şeffaflık Platformu’nun önemini vurgulayarak doğal gaz piyasası verilerinin de Şeffaflık Platformu’nda yayınlandığını belirtti.

Türkoğlu konuşmasında, “BOTAŞ, baş döndürücü çalışmalar yaparak, bağlantı kapasitesini arttırdı, FSRU ve yer altı depolama çalışmaları ile hem arz güvenliği artırıldı hem de ticaret merkezi olunması için gerekli alt yapılar oluşturuldu. Keza EPDK da sürekli olarak gerekli düzenlemeler yaptı.” ifadelerini kullandı.

Türkoğlu ayrıca, “EPİAŞ olarak piyasada fiyatı oluşacak bütün ürünlerin spot ve vadeli, bizim bünyemizde işlem görmesini isteriz.” diyerek düşüncelerini ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.