30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Türkmenistan’dan Petrol, Doğal Gaz ve Benzin Atağı

TÜRKMENİSTAN (Enerji Portalı) – Türkmenistan’da ulaşılan istatistiki verilere göre petrol ve gaz sektöründeki yatırımların arttığı görülüyor.

Petrol ve gaz endüstrisi, gelişimine öncelik verilen Türkmenistan ekonomisinin önde gelen sektörüdür. Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbanguly Berdimuhamedov‘un ekonomik stratejisinin önceliklerine uygun olarak, yakıt ve enerji kompleksinin modernizasyonu ve çeşitlendirilmesi için önemli finansal kaynaklar tahsis edildi.

Bu nedenle, bu yılın dört ayı boyunca yakıt ve enerji sektöründe kullanılan toplam yatırım hacmi 3.735 milyar manattan, yani geçen yılın aynı dönemine göre 1.3 milyar manattan daha fazla oldu. Toplamda, 2016’ten 2020’e, petrol ve gaz endüstrisinin malzeme ve teknik tabanını güçlendirmek için yaklaşık 40 milyar manat tahsis edildi.

Yatırımlar, her şeyden önce, petrol ve gaz işletmelerinin teknik ve teknolojik yeniden ekipmanlarına (ekipman, malzeme, özel ekipman alımı) yönelik yapılıyor. Bu, petrol ve gaz potansiyel alanlarının endüstriyel gelişimini hızlandırmak için arama ve sondajın önünü önemli ölçüde genişletmeyi mümkün kıldı.

Yeni modern işletmelerin, çeşitli üretim tesislerinin ve tesislerin inşası için bir dizi proje başarıyla uygulandı. Burada canlı bir örnek olarak, Kiyanly‘deki polimer Fabrikası ve Akhal bölgesindeki doğal gazdan benzin üretimi için tesis verilebilir. Ayrıca yzun gelişmiş alanların sömürülmesinin verimliliğini arttırmaya da çok dikkat ediliyor.

3.2 milyon tondan fazla petrol ve gaz kondens ve yaklaşık 25 milyar metreküp doğal gaz üretildi

Genel olarak, tüm bunlar olumlu sonuçlar doğuruyor. Ülkede 8 Mayıs’taki Bakanlar Kurulu toplantısında belirtildiği gibi, bu yılın dört ayının sonuçlarına göre, petrol ve gaz kompleksi için ana üretim göstergeleri planlanan yıllık planlara karşılık geliyor.

Böylece ülke genelinde 3.2 milyon tondan fazla petrol ve gaz kondens ve yaklaşık 25 milyar metreküp doğal gaz üretildi. 650 bin tondan fazla benzin, yani geçen yılın aynı dönemine göre neredeyse 90 bin ton daha fazla üretildi. Dizel yakıt üretim hacmi 600 bin tondan fazla, polipropilen – 28.6 bin ton, sıvılaştırılmış gaz – 70 bin tondan fazla oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.