30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Türkmenistan ve Güney Kore Arasındaki İşbirlikleri Gelişerek Devam Ediyor

TÜRKMENİSTAN (Enerji Portalı) – Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in, Orta Asya ülkelerini kapsayan ziyareti çerçevesinde Türkmenistan’a devlet ziyaretinde bulundu.

Orta Asya ziyaretine Türkmenistan’dan başlayan Cumhurbaşkanı Moon Jae-in, Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov tarafından  Bağımsızlık Meydanı’nda resmi törenle karşılandı. 

Bağımsızlık Meydanı’nda düzenlenen resmi karşılama töreninin ardından liderler, atlı süvarilerin eşliğinde Oğuzhan Köşkü’nde geldi. Burada liderlerin baş başa bir görüşmesi gerçekleştirildi. Ardından liderler heyetler arası görüşmelere katıldı.

Daha sonra iki ülke arasında sağlık, haberleşme, ekonomik işbirliğine yönelik bir dizi anlaşmalara imza atıldı. Pek çok alanda bir dizi ikili anlaşmalara imza atan Türkmenistan ile Güney Kore çeşitli yönlerde stratejik ve uzun vadeli olarak karşılıklı yarar sağlayacak işbirlikleri kurmaya devam etmeye hazır oldukları teyit ettiler.

Türkmenistan ile Güney Kore Cumhuriyeti arasında bir dizi anlaşma, protokol ve program imzalandı. Bunlar arasından bazıları şöyle oldu:

  • Türkmenistan Sanayi ve İletişim Bakanlığı ile Güney Kore Cumhuriyeti Bilim ve Bilgi ve İletişim Teknolojileri Bakanlığı arasındaki bilgi ve iletişim teknolojileri alanındaki işbirliğine ilişkin mutabakat Zaptı;
  • Türkmenistan Sanayi ve Haberleşme Bakanlığı “Türkmenawtoulaglary” Ajansı ile Kore Cumhuriyeti “Hyundai” firması arasında Mutabakat Zabtı;
  • Türkmen Ulusal Petrol ve Doğal Gaz Şirketi Kapalı Anonim Şirketi (NaPeCo) ile LG International Corp. Şirketi arasında Mutabakat Zabtı;
  • Türkmen mühendisleri ile Türkmengaz Devlet Endişesi ve Kore Sanayi İşletmeleri Teşkilatı (KOPIA) arasında ileri eğitim konusunda Mutabakat Zabtı

Berdimuhamedov, Türkmenistan ve Güney Kore Cumhuriyeti arasındaki işbirliğinin her yöne doğru istikrarlı bir şekilde gelişeceğini belirterek, bunun  hem ülkelerin hem de halkların uzun vadeli çıkarları için geçerli olduğu gibi,  Orta Asya ve Asya-Pasifik bölgesinde istikrar açısından da önemli bir faktör olduğunu söyledi.

Geçen yıl başlayan iki Kore devletinin yakınlaşma sürecini memnuniyetle karşıladığını söyleyen Türkmen lider aynı zamanda, Avrasya Kıtası’nın ülkeleri arasındaki bağları güçlendirmeyi amaçlayan Güney Kore’nin Yeni Kuzey Politikasını da memnuniyetle karşıladıklarını ifade etti.

“Türkmenistan’ın enerji kaynakları bakımından zengin bir ülke olduğunu, Güney Kore’nin ise yüksek teknolojiye sahip.”

Güney Kore Cumhurbaşkanı ile ekonomik iş birliğinin çeşitlendirilmesi yönünde görüş alışverişinde bulunduklarını söyleyen Türkmen lider, enerji ve ulaştırma alanındaki iş birliğinin stratejik alanları oluşturduğunu belirtti. Enerji alanında ortak projeler konusunda Mayıs ve Haziran aylarında iki ülke arasında görüşmelerin devam edeceğini söyleyen Türkmen lider, Türkmenistan’ın enerji kaynakları bakımından zengin bir ülke olduğunu, Güney Kore’nin ise yüksek teknolojiye sahip olduğunu belirterek, bunları birleştirerek ortak projelere imza atılabileceğini bildirdi.

Güney Kore Cumhurbaşkanı basın açıklamasında Orta Asya turuna Türkmenistan’dan başladığını, Türkmenistan’ın 1991 yılında bağımsızlığını kazanmasıyla büyük başarılara imza attığını söyledi. Sağlık ve tıbbi bakım, bilgi iletişim teknolojisi ve çevre sektörleri de dahil olmak üzere yeni alanlarda iş birliğini genişletme hazır olduklarını söyleyen konuk Cumhurbaşkanı, Güney Kore’nin 5G internet hızını ilk deneyen ülke olduğunu ve bu nedenle Türkmenistan’a sağlık alanında ve diğer alanlarda dijital altyapının oluşturulmasına katkı sağlayabilecekleri kaydetti.

“Global Yeşil Büyüme Enstitüsü’ne üye olma niyetini memnuniyetle karşılıyoruz.”

Moon, Türkmenistan’ın Seul merkezli Global Yeşil Büyüme Enstitüsü’ne üye olma niyetini memnuniyetle karşıladı ve ülkesinin sürdürülebilir orman oluşturma ve su sıkıntısı ile başa çıkma konusundaki deneyim ve teknolojisini paylaşmayı istediklerini söyledi.

Kaynak: TRTAvaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.